Yağmur BİRCAN Yazdı: DOSTLUĞUN DEĞERİ  

Genç yazarımız Yağmur Bircan'ın dostluk üzerine yazısı

Yağmur BİRCAN Yazdı: DOSTLUĞUN DEĞERİ  
10 Ağustos 2020 - 21:53 - Güncelleme: 10 Ağustos 2020 - 21:58

                                                          DOSTLUĞUN DEĞERİ  
                                                                                                                    Yağmur BİRCAN                                                                 “Sona eren dostluk aslında hiç başlamamıştır.”/Mevlana 
Canın sıkıldığında, moralin bozuk olduğunda yanında olacak samimi, güvenilir bir arkadaşı kim istemez ki? Ama sadece istemekle olmuyor artık bu işler. Büyüklere sorsak eski dostlukları anlatmakla bitiremezler, peki ya şimdi?
Artık dost bulmak, herkese güvenmek çok zor. Her önüne gelene güvenip bir şeyler anlatamazsın! Önce gerçekten seni yarı yolda bırakmayacak, her zaman yanında olup seninle ağlayıp seninle gülecek bir dostun olması lazım. Öyle bir dostu olanlar bu dünyadaki şanslı kişilerdendir.
Yaşadığın bir olayı herkese anlatabilirsin ama herkes seni anlamaz. Hatta anlamak için uğraşmazlar bile.  Ama gerçek dostun seni en iyi anlayacak kişi olmalıdır. Sadece iyi gününde yanında olan bir dostun bir önemi yoktur. Dostun en iyisi kötü gününde yanında olmasıdır.
Ağlıyorken başını yaslayabileceğim bir omuz, gülerken seninle gülen bir insan varsa onu hiç bırakmamalısın. Öyle dostu bir daha bulamayabilirsin. Sen gözünü kapattığında yanında olan kişi seni hiç yalnız bırakmayacak olan kişidir. Böyle dostları da her zaman bulamayız. Bulunca değerini bilmemiz gerekir.
Etrafıma bakıyorum da böyle dostluklar, arkadaşlıklar göremiyorum. Çoğunluk birbirinin yüzüne gülüp arkasından iş çeviriyor! Böyle samimiyetsiz arkadaşlıkların çoğu yalnız kalmamak içindir. Güvendiğin, samimi dost bir dostun binlerce samimiyetsiz arkadaşlıkların önüne geçebilir. Arkadaşın seni geliştiren, bilgilendiren, mutlu eden, beraberken gülüp eğlendiğin birisi olmalıdır.
Kimseyi tanımadan da yargılamamalıyız. Dışarıdan soğuk davranan, çekingen olan birinin ne derece iyi ne kadar eğlenceli ne kadar samimi olduğunu onu gerçekten tanımadan anlayamayız. Ya da dışarıdan bakıldığında İçi dışı bir, eğlenceli, sürekli pozitif olan kişileri de tanıdığımız zaman normalde çok samimiyetsiz, soğuk biri olduğunu görebiliriz.
Kimseyi tanımadan dostunuz ya da düşmanımız olarak görmeyin. Tamamen tanıyın, dostunuz olan kişi zaten zamanla belli olacaktır.
Dostunuz genellikle zor gününüzde yanınızda olur. Size hep değer verir. Böyle dostunuz varsa onu hiç kaybetmeyin. Dostlarını seçerken de dikkat edin. Her daim yanınızda olacak bir dost seçin. 
 Herkesin bildiği bir söz vardır, “Gerçek dost kara günde belli olurmuş kapatın ışıkları dostlarımı sayacağım!” 

Bu haber 1111 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum