Volkan Aydemir: FUZULİ HAVAALANININ ANLAMI

Volkan Aydemir: FUZULİ HAVAALANININ ANLAMI
30 Ekim 2021 - 18:56

FUZULİ HAVAALANININ ANLAMI

1827 de ARAS'ı bölen Türkmençay anlaşmasından bir sene evvel kuruldu. İlk adı Karyağındı,düzlük bir arazide köndlençayın sağ tarafında, yani Arazın bu tayında yer alıyordu.1959 da Türk şairi Fuzulinin ismi verildi.1993 yılında ermeniler işgal ettiklerinde yanındaki köylerle birlikte toplam 100 bin nüfusu vardı. düşmemek için direndi Fuzuli fakat, düşman bir değildi çaresiz terkedildi kaderine.

27 yıl boyunca esaret altında yaşadı ermeni vandalizmi çirkin yüzünü gösterdi bu süre içinde o güzelim şehirden yıkılan binaların taşları kaldı sadece. Müslüman Türk mezarlıkları daha şanssızdı mezar taşları bile kırıldı. İşgalci teröristler insanına katliam uyguladığı gibi onlardan kalanlarıda talan etti. 27 Eylül 2021 de başlayan 2. Karabağ savaşıyla Kahraman Azerbaycan ordusu tarafından19 Ekim 2020'de esaretten kurtarılıp vatan toprağına katıldı.

Bugün Sayın Cumhurbaşkanı ve Başkomutan İlham ALİYEV'in çabalarıyla ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından Fuzuli uluslararası havaalanı açılıyor. yani KARABAĞ Azerbaycan toprağı olarak dünyayla bağ kuruyor. yani Bakü'ye karayoluyla 318 Km ise Ankara'ya havayoluyla 1200 -1500km artık, fuzuli havalimanı Azerbaycan Türkiye arasında bir bağ. daha sonra açılacak Zengezur karayolunun ilk aşaması. Karabağ'ın dünya ticaretine açılan kapısı. ve hepsinden önemlisi ne biliyormusunuz?

TÜRK DÜNYASININ KARDEŞLİK SİMGESİ, TÜRKİYE AZERBAYCAN ORTAKLIĞININ MUKAVELESİ, AZERBAYCAN ORDUSUNUN YAZDIĞI DESTANIN NİŞANESİ, KARABAĞIN ÖZGÜRLÜK ANITI.

Dünya Fuzuli'yi alkışlarken ben her iki ülkenin sayın Cumhurbaşkanlarını Ayakta alkjışlıyorum.

Volkan Aydemir
https://asasmedya.info/news/authors/42241-fuzuli-havaalaninin-anlami


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum