Veli Metin Türkoğlu'nun "MISIR'IN TÜRK FİRAVUNLARI" kitabı yayımlandı.

Veli Metin Türkoğlu'nun "MISIR'IN TÜRK FİRAVUNLARI" kitabı yayımlandı.
27 Ağustos 2020 - 15:08
MISIR’IN TÜRK FİRAVUNLARI
 
“R” grubu gen, Türklerin ata genidir. R geninin bir kolu olan R1’den türeyen R1a'nın oluşumunun yaklaşık 22.800 yıl önce, son buzul çağı zamanında gerçekleştiği ve R1a ile R1b’nin ikiz kardeş olduğu tahmin edilmektedir.
Mısır firavunu III. Amenhotep ve Akhenaton’un R1b1 geni taşıdığı tespit edilmiştir. Afrika’da tespit edilen diğer bir Türk geni ise R2’dir. 
   Mısırlıların “Hiksos”, günümüz tarihçilerinin “Hurri” dediği (Hititlerin bir kolu olan) R1b1 genine sahip insanlar, İ.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır’a gelmiştir. Atı, ok-yayı ve tekerlekli savaş arabasını Mısır’a getiren R1b1 geni taşıyan bu topluluktur.
Mısır firavunları soyunun (Kıptilerin) gen kodu ise E1v178’dir. Mısır’ın çok tanrılı dinini tek tanrılı Aton dinine çeviren Akhenaton ve babası ise R1b1 (Türk) genine sahiptir.  
   Türk genine rastlanan firavunların dönemi, 18. Hanedanlık (Yeni Hanedanlık) dönemidir. Bu hanedanlık dönemi, 17. hanedanlığın son hükümdarı Kamose'un erkek kardeşi veya oğlu I. Ahmose ile başlar ve Akhenaton ile biter.  


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum