Vatan uğruna ateş hattında bir ömür...

Vatan uğruna ateş hattında bir ömür...
20 Haziran 2021 - 19:40

Vatan uğruna ateş hattında bir ömür...

Yakın tarihimizde bir devre tanıklık etmiş olan Muharip Gazi Nurettin Peker'in, "Tüfek Omza" adıyla kitaplaşan anıları pek çok önemli olayın iç yüzünü gün ışığına çıkarıyor. 31 Mart Vakası'nda Ali Kabuli Bey'in linç edilişine şahit oldu Nurettin Peker. Hareket Ordusu isyancılarla çarpışırken, Resneli Niyazi'ye limonata ikram etti. Küçük Zabit Mektebi'nden mezun olur olmaz Balkan Savaşı'na katıldı. Hemen ardından da, Çanakkale Savaşları'na. Ağır yaralı olarak geri gönderildi. İyileşince de Irak Cephesi'ne gitti. İngilizlere esir düştü. "Kemalist" olduğu gerekçesiyle Irak'tan Hindistan'daki esir kampına sürüldü.

Esaretten işgal altındaki İstanbul'a döndü. İlk fırsatta Anadolu'ya geçip Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Sakarya Savaşı'nda tekrar yaralandı. İnebolu'da, Adana'da, Halep'te ve sınır bölgelerinde görev yaptı. Adana ve İnebolu gezilerinde Gazi'nin güvenliğini sağladı.

Kurtuluş'tan sonra askerliği bırakıp yeni kurulan devlete sivil memur olarak hizmet etmeye devam etti. Görevi gereği İkinci Dünya Savaşı'nda Karadeniz kıyılarına inen Alman savaş pilotlarıyla ilk teması o kurdu. Bir kaza neticesinde Karadeniz kıyılarına çıkmak zorunda kalan Sovyet donanmasından denizcilerle üç ay geçirdi. Muharip Gazi Nurettin Peker'in anıları, yakın tarihin hemen hemen tüm önemli olaylarıyla kesişiyor. İstisnai bir yaşamın derslerle dolu, roman tadında bir dökümü Tüfek Omza...

(Muharip Gazi Nurettin Peker / Tüfek Omza / Doğan Kitap / 2009)
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kitap-haberleri-56hk.htm

Bu haber 238 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum