Uygur Türklerine yapılan zulüm

Ömer Cihat Kaya Yazdı: Uygur Türklerine zulmü meşrulaştıran tam sayfa Çin propagandası "pes" dedirtti!

Uygur Türklerine yapılan zulüm
15 Eylül 2021 - 10:00 - Güncelleme: 15 Eylül 2021 - 18:07

Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına son hız devam eden Çin’e dünya ülkelerinden pek çok tepki gelirken; Pekin yönetimi de yaşanan insan hakları ihlallerinin üzerini örtmek için çeşitli propaganda çalışmaları yürütüyor. Daha önce, Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin girişimiyle hazırlanan Türk medyasındaki tam sayfa haberlerin bir örneği de dün Milliyet gazetesinde çıktı. Çin yönetiminin, propaganda metni adeta Çin’in Doğu Türkistan’da milyonlarca Türk ve Müslüman kökenli halka yaşattığı ağır hak ihlalleri ve soykırımı aklar nitelikteydi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, 13 Eylül 2021 tarihinde Milliyet gazetesine, tam sayfa propaganda ilanı verdi. Çin’in Doğu Türkistan’daki sözde terörle mücadele ve radikalizmi önlemedeki başarısının öne çıkarıldığı metin, adeta bir reklam, ilan ve propaganda metniydi. Daha önce de benzer şekilde Sabah, Hürriyet ve Cumhuriyet’te bu tür haberler çıkmıştı.

Baştan sona Çin propagandası içeren haber, “Çin Xinjiang: Etnik Eşitlik Politikasının Tanığı ve Yararlananı” başlığını taşıyor. İşte o “pes” dedirten tam sayfa Çin propagandası:

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum