FLAŞ HABER

Ünlü şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç vefat etti

Ünlü Türk şair, yazar ve düşünce adamı Ahmet Sezai Karakoç, bugün 88 yaşında hayatını kaybetti. “Mona Roza” başta olmak üzere Türk edebiyatına verdiği sayısız eserle katkı sağlayan Karakoç’un vefatı, sevenlerini yasa boğdu.

Ünlü şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç vefat etti
16 Kasım 2021 - 18:09

Ünlü Türk şair, yazar ve mütefekkir Sezai Karakoç, bugün 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sezai Karakoç’un vefat haberini Twitter hesabından duyurdu.

İbrahim Kalın’ın paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verildi:

 “Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman’a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin.” 

Sezai Karakoç'a neden saldırılıyor?

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

22 Ocak 1933 doğumlu olan Sezai Karakoç Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğmuştur. Çocukluğu doğduğu ilçe olan Ergani’de geçmiştir. Eğitimine de Ergani ilçesinde başlayan Sezai Karakoç 1944 yılında ilkokul eğitimini tamamladı. Ortaokula Maraş ortaokulunda başlayan Sezai Karakoç burada parasız ve yatılı okumuştur. Lise eğitimi için Gaziantep’e giden Sezai Karakoç, Gaziantep lisesinden 1950 yılında mezun olmuştur. Lise öğrenim boyunca Felsefe dersine ilgi duydu ve Felsefe okumaya karar verdi. Sezai Karakoç üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi. Babası onun ilahiyat fakültesinden mezun olmasını istiyordu. İmkanlar doğrultusunda eğitimine devam etmek için tercih etmesi gereken yatılı olan tek bölüm Siyasal bilgiler fakültesi idi. Üniversite sınavlarına hazırlanırken kazanamama ihtimalini de göz önüne alarak her ihtimale karşı Felsefe bölümüne kayıt yaptırdı.

Görevi icabı ile de pek çok kez Anadolu’yu gezdi ve yöre halkını yakından tanıdı. İstanbul’da diriliş dergisini kurdu. Ardından siyasete atılmaya karar verdi ve Diriliş partisini kurdu. Böylelikle siyaset hayatı başlamış oldu.1990 yılında kurulan Diriliş partisinin ömrü 7 yıl olmuştur. Ardından 2007 yılında kapanan eski partisi üzerine yeni partisi olan Yüce Diriliş partisini kurdu. Yüce Diriliş Partisi’nin mevcut genel başkanlığını yürütüyordu.


Ömer Kaya
16 Kasım 2021, 17:51
https://qha.com.tr/haberler/


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum