Uluslararası Türk Akademisi Uluslararası Teşkilat Statüsü Kazandı

Kazakistan’ın teklifiyle Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye tarafından 25 Mayıs 2010’da kurulan Uluslararası Türk Akademisi uluslararası statü aldı. Akademi, Kazakistan ve Uluslararası Türk Akademisi arasında imzalanan anlaşma ile tam kapasiteli uluslararası teşkilat statüsü kazandı.

Uluslararası Türk Akademisi Uluslararası Teşkilat Statüsü Kazandı
16 Kasım 2020 - 20:04 - Güncelleme: 16 Kasım 2020 - 20:32
Kazakistan Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Türk Akademisi ile Kazakistan hükumeti arasında, Akademinin yerleştirme koşulları ve düzenine yönelik bir anlaşma imzalandı.
 

AKADEMİNİN STATÜSÜ TANIMLANDI

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi ile Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali tarafından imzalanan anlaşmada, Akademinin dokunulmazlık statüsü, öncelikleri ve ayrıcalıklarının yanı sıra mal varlığına ilişkin koşullar tanımlandı.

TÜRK AKADEMİSİ TAM KAPASİTELİ ULUSLARARASI TEŞKİLAT OLDU

Akademi Başkanı Kıdırali, söz konusu anlaşma kapsamında, üye ülkelerin vatandaşlarına Akademi’de görev yapma imkanının da sağlanacağını belirtti. Kıdırali, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Böylece, önemli belgeler imzalanarak, Türk akademisi tam kapasiteli uluslararası teşkilat oldu.” bilgisini verdi.

ULUSLARARASI TÜRK AKADEMİSİBu yıl kuruluşunun 10. yılını kutlayan Uluslararası Türk Akademisi, Nahçıvan anlaşması temelinde, 25 Mayıs 2010’da Nur-Sultan’da Türk Akademisi resmen açıldı. Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkiye 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, araştırma merkezinin açılış törenine katıldı.
Diğer yandan 22-23 Ağustos 2012 tarihlerinde Kırgız Cumhuriyeti’nin başkenti Bişkek’te gerçekleştirilen Türk Keneşi II. Zirvesi’nde Türk Akademisi’ne uluslararası bir teşkilat statüsü verilmesine karar verildi. Bu belgenin üye ülke parlamentoları tarafından 28 Ağustos 2014 tarihinde onaylanmasının ardından Türk Akademisi uluslararası statü kazandı.
Uluslararası Türk Akademisi ve Kazakistan Cumhuriyeti Hükumeti, 16 Kasım 2020’ye gelindiğinde Türk Akademisi’nin yerleştirilmesi için şartlar ve usul konusunda bir anlaşma imzaladı. İmza törenine Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darkhan Kıdırali ve Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdy katıldı. Bu anlaşma, Akademinin statüsünü, ayrıcalıklarını ve dokunulmazlığını ve mülkiyeti ile ilgili konuları tanımlandı.
Uluslararası örgütün merkezi Nur-Sultan’dadır. Türk Akademisi üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye olup, Macaristan gözlemci statüsüne sahiptir.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA


Bu haber 1859 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum