"Uluslararası Prof. Dr. Halil İnalcık Tarih ve Tarihçilik Sempozyumu Bildiri Kitabı"

"Uluslararası Prof. Dr. Halil İnalcık Tarih ve Tarihçilik Sempozyumu Bildiri Kitabı" e-kitap olarak yayımlandı

"Uluslararası Prof. Dr. Halil İnalcık Tarih ve Tarihçilik Sempozyumu Bildiri Kitabı"
10 Ocak 2022 - 19:29 - Güncelleme: 11 Ocak 2022 - 13:38

Prof. Dr. Halil İnalcık anısına düzenlenen “Uluslararası Prof. Dr. Halil İnalcık Tarih ve Tarihçilik Sempozyumu”nun bildirileri e-kitap olarak yayımlandı. Bir asırlık ömrünü tarihe adayan, Osmanlı tarihini tüm dünyaya tanıtan “Tarihçilerin Kutbu” İnalcık anısına düzenlenen sempozyumda tarih ve tarihçilik alanlarında, farklı konulardan çok sayıda bildiri yer alıyor.

Dünyaca tanınmış Kırım Tatarı tarihçi, “Tarihçilerin Kutbu” ve “hocaların hocası” olarak nitelendirilen Prof. Dr. Halil İnalcık’ın anısına düzenlenen sempozyumun bildirileri e-kitap olarak iki cilt halinde yayımlandı. “Uluslararası Prof. Dr. Halil İnalcık Tarih ve Tarihçilik Sempozyumu” bildirileri, 7 Ocak 2022 itibarıyla Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) sitesinden ücretsiz olarak e-kitap formatında indirilebiliyor.

İki ciltlik çalışmada, 10-13 Nisan 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen sempozyumun açılış konuşmaları ve tüm sunulan bildiriler yer alıyor. Birinci cildin içindekileri görmek ve indirebilmek için bu bağlantıya, ikinci cildin içindekilerini görmek ve indirmek için de bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

KIRIM TATARI TARİHÇİNİN ÖMRÜ TARİH ARAŞTIRMALARIYLA GEÇTİ

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinin ilk öğrencilerinden olan ünlü tarihçi Halil İnalcık, Yakınçağ Bölümünde doktorasını da tamamladıktan sonra, 1942-1972 yılları arasında öğretim üyeliği yapmış; Chicago Üniversitesi Tarih Bölümünde Osmanlı tarihi dersleri vermişti. 1993’te de Bilkent Üniversitesine geçmişti.

Eserleri onlarca dile çevrilen, “dünyanın en büyük Osmanlı tarihçisi” olarak kabul edilen İnalcık, özellikle Osmanlı İmparatorluğu tarihi üzerine önemli çalışmaları gerçekleştirmiş, birçok Osmanlı tarihçisinin hocalığını yapmıştı. Halil İnalcık’ın dedesinin Bahçesaray Hansarayı Camisi müezzini olduğu, kendisinin işgalden önce Kırım’ı ziyaret ettiği, Türkiye’deki ve görev yaptığı yıllarda ABD’deki Kırım Tatar camiası ile her zaman yakın ilişkiler içerisinde olduğu biliniyordu. Neşe Sarısoy Karatay ve Zafer Karatay’ın hazırladığı “Kırım” belgeselinden (1994) başlayarak birçok belgeselde danışmanlık yapmış, Osmanlı tarihinin önemli noktalarını anlatmıştı.

GELENEKSEL TARZDA ULEMA KABRİNE DEFNEDİLDİ

Prof. Dr. İnalcık, uzun süredir tedavi gördüğü Ankara Güven hastanesinde, 25 Temmuz 2016’da 100 yaşında hayatını kaybetti. 27 Temmuz 2016’da Ankara’da gerçekleştirilen törenin ardından da 28 Temmuz 2016’da İstanbul’da Fatih Cami haziresine defnedildi.

ONLARCA KİTAP VE YÜZLERCE MAKALE YADİGAR KALDI

Hayatı boyunca 25 kitap ve 310’dan fazla makaleye imza atmış olan Halil İnalcık’ın en son üzerinde uzun yıllar çalıştığı ve vefatından önce tamamladığı, “Kırım Tarihi Üzerine Araştırmalar 1441-1700” isimli eseri de okuyucularla buluşmuştu.
İnalcık’ın yazdığı ve birkaç dilde araştırmacıların da, tarihçi olmayan okurların da ilgiyle okuduğu eserlerden bazıları şunlardır:

-The Ottoman Empire, The Classical Age, 1300-1600, 1974 (Osmanlı İmparatorluğu, Klasik Çağ)
-Suret-i Defter-i Sancak-i Arvanid
-The Middle East and the Balkans under the Ottoman Empire, Bloomington,
-Gazavat-ı Sultan Murad b. Mehemmed Han
-Ottoman Civilization (Gunsel Renda ile birlikte),
-Essays in Ottoman History
-Fatih Devri Üzerine Tedkikler ve Vesikalar,
-Osmanlı’da Devlet, Hukuk, Adalet,
-Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi Cilt 1 – Cilt 2
-Tanzimat ve Bulgar Meselesi
-Şair ve Patron,
-Atatürk ve Demokratik Türkiye,
-Devlet-i Aliyye,
-Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı
-Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı,
-Devlet-i Aliyye: Tagayyür ve Fesad, Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar II,
-Kanunname-i Sultani Ber Muceb-i Örf-i Osmani
-Osmanlı’da Devlet Hukuk Adalet
-Osmanlı Uygarlığı
-Has-Bağçede Ayş u Tarab
-Kırım Tarihi Üzerine Araştırmalar 1441-1700.

Mehmet Berk Yaltırık yazdı/QHA
Kaynak:https://qha.com.tr/haberler/prof-dr-halil-inalcik-anisina-duzenlenen-sempozyumun-bildirileri-e-kitap-olarak-yayimlandi/366283/


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum