UKRAYNA'DA "EVGE" FİLMİNE İKİ ÖDÜL

UKRAYNA'DA "EVGE" FİLMİNE İKİ ÖDÜL
04 Mayıs 2020 - 19:32

Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in yönettiği “Evge” filmi, Ukrayna’nın en prestijli film ödülleri olarak kabul edilen ve bu yıl dördüncüsü yapılan Ukrayna Ulusal Film Ödülleri “Zolota Dzıga”da 11 dalda aday gösterilerek bu yılın rekorunu ele geçirdi.

Evge filminin yönetmeni Nariman Aliyev, “En İyi Yönetmen” dalında Zolota Dzıga ödülüne layık görülürken, filmde başrolü oynayan Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

FİLMİN KONUSU

Filmin senaryosuna göre, bir baba (Ahtem Seytablayev) oğlu ile birlikte, Kıyiv’den büyük oğlunun naaşını ana vatanına gömmek için Kırım’a götürüyor. Senaryonun merkezinde nesillerin çatışması ve onların “ev” kelimesini anlama şekli yer alıyor.

Film senaryosu Nariman Aliyev ve yönetmen Marısya Nikityuk tarafından yazıldı.

“Yuvaya Dönüş” filmi, Nariman Aliyev’in çektiği ilk uzun metraj film olup galası 2019’da Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilmişti. 26 yaşındaki yönetmenin uluslararası film festivallerine daha önce kısa metraj filmleri ile katıldığı biliniyor.

“Evge” filmi “7’nci Boğaziçi Film Festivali” çerçevesinde 19 Ekim 2019 tarihinde Beyoğlu Sinemasında, 21 Ekim 2019 tarihinde ise Kadıköy Sinemasında gösterildi.

 

Bu haber 361 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum