TÜRKSOY Yazarlar Birliği kuruldu

Ankara'da TÜRKSOY öncülüğünde Türk dünyasından yazarlar birliği başkanları bir araya geldi. Yapılan toplantı sonrasında, TÜRKSOY Yazarlar Birliği kuruldu.

TÜRKSOY Yazarlar Birliği kuruldu
07 Mart 2023 - 12:45 - Güncelleme: 07 Mart 2023 - 12:49

Türk Dünyası edebiyatına yeni bir soluk getirecek “TÜRKSOY Yazarlar Birliği” Genel Sekreterlikte düzenlenen bir toplantıyla kuruldu.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından, Türk coğrafyasında yaşayan yazarların birbirlerini tanımasına zemin oluşturmak, ortak sorunları belirlenmek ve çözümüne yönelik çalışmalar yürüterek, Türk Dünyası yazarlarının ve eserlerinin tanıtımını sağlamak amacıyla Teşkilatın bünyesinde “TÜRKSOY Yazarlar Birliği” kuruluş toplantısı gerçekleştirildi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’in ev sahipliğindeki toplantıya, Azerbaycan Yazarlar Birliği Uluslararası İlişkiler Sekreteri Selim Babullaoğlu, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdaulet, Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Nurlanbek Kalybekov,      Özbekistan Yazarlar Birliği Başkanı Sirojiddin Sayyid, Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemir, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ve Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği 2. Kâtibi Handurdi Turayev katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türkiye’de meydana gelen çok büyük kayıplara neden olan yıkıcı depremlerin kalplerini sızlattığını vurgulayarak, “Türk kardeşlerimizin yaşadığı deprem, biz, Türklerle beraber diğer milletlerin de büyük bir üzüntüsü oldu. Türk kardeşlerimizin üzüntüsü bizim üzüntümüz, Türk kardeşlerimizin çektiği sıkıntılar bizim sıkıntımız. Biz kardeşiz, dolayısıyla üzüntülerimiz de aynıdır. Türkiye bu zor günlerden mutlaka çıkacaktır. Çünkü Türkiye’nin iyi, kötü günlerinde yanında olan en yakın kardeşleri biz varız. “ diye konuştu. 

Raev, katılımcıları, depremde şehit olan vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından konuşmasını sürdüren Sultan Raev, “Bugün TÜRKSOY’un çatısı altında toplanmamızın önemli nedenlerinden biri Türk edebiyatının geleceğini konuşmak, Türk Dünyası edebiyatlarının arasındaki bağlantıyı güçlendirmek ve aralarında bir köprü oluşturmaktır. Bizim TÜRKSOY’un kutsal görevi, tüm Türk boylarının kültürüne sağlam köprü olmak, edebiyat, kültür aracılığıyla kardeş Türk boylarını birbirlerine yaklaştırmak, onları birliğe, beraberliğe davet etmektir. Türk kültürünün lokomotifi edebiyattır. 

Edebiyat, kültürün ana damarlarındaki kandır.” dedi.

Bugünkü tarihi sürecin, medeniyetimizi yeni bir Rönesans sürecine getirdiğine inandığını dile getiren Sultan Raev, “Türk edebiyatı ile kültürü, ancak Türk halklarının birleşmesiyle yeniden oluşur, Türk kültürünün Rönesans devrini yeniden başlatır, diye düşünüyorum. Burada TÜRKSOY’a büyük görevler düşüyor. Biz, TÜRKSOY olarak bizim kültürümüzün geleceğini tüm medeni entegrasyon yönünde görüyoruz. TÜRKSOY genel başkanı olarak benim en önemli görevlerimden biri,  Türk dünyasının medeniyetini birbirine yakınlaştırmak ve onların iletişimini sağlamlaştırmaktır.

TÜRKSOY’un önemli amacı, kültürlerimiz aracılığıyla ülkelerimizi birbirine yaklaştırmak ve Türk birliğini sağlamlaştırmaktır. En önemli sloganımız dilde,  fikirde ve işte birliktir!” şeklinde konuştu.

Toplantıda katılımcılar da birer konuşma yaparak, temsil ettikleri kurumun çalışmaları ve TÜRKSOY’un edebiyat alanındaki önemli faaliyetlerine değinerek, oluşturulacak birliğin Türk coğrafyasının edebiyat alanına yeni bir ivme getireceğine olan inançlarını vurguladılar.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan çalışma oturumuyla toplantı devam etti. Toplantı sonunda “TÜRKSOY Yazarlar Birliği”nin kurulmasına ilişkin belge katılımcılar tarafından imzalandı.

Alınan karar doğrultusunda TÜRKSOY Yazarlar Birliği’nin Genel Başkanı görevine Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdaulet seçildi. TÜRKSOY'a  üye ülke Yazarlar Birliği Başkanları da Başkan Yardımcısı görevine getirildi.

Toplantıda ayrıca, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev'in TÜRKSOY Yazarlar Birliği’nin Onursal Başkanı seçilmesi ve TÜRKSOY Yazarlar Birliği ilk toplantısının bu yıl Mart sonunda Özbekistan’da yapılması kararlaştırıldı.
Kaynak: https://www.turksoy.org/haberler/turksoy-yazarlar-birligi-kuruldu

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum