Türkiye ve Rusya temsilcileri Ağdam'ı ziyaret etti

Türkiye Kültür Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demirjan başkanlığındaki heyet ve bir grup Rus sinemacı, işgalden kurtarılan Azerbaycan'ın Ağdam kentine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye ve Rusya temsilcileri Ağdam'ı ziyaret etti
28 Haziran 2021 - 10:10 - Güncelleme: 28 Haziran 2021 - 19:42

Türkiye Kültür Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demirjan başkanlığındaki heyet ve bir grup Rus sinemacı, işgalden kurtarılan Azerbaycan'ın Ağdam kentine bir ziyaret gerçekleştirdi.
Konuklara Azerbaycan Kültür Bakanı'nın danışmanı, Kültür Bakanlığı'nın sinematografi ve uluslararası ilişkiler departmanlarının çalışanları, Türkiye'nin Azerbaycan Büyükelçisi ve büyükelçilik çalışanları eşlik ediyor.
Konuklara kentin tarihi, mevcut durumu, burada yürütülen Ermeni faşizmi ve vandalizmi ile yapılacak inşaat çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi verildi.
Ağdam'ın 44 günlük İkinci Dünya Savaşı sırasında Azerbaycan ordusunun işgalinden kurtarıldığı kaydedildi. Artık şehrin yeni bir restorasyon ve inşa dönemi başlamıştır. 28 Mayıs'ta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Ağdam ziyareti sırasında bir yol, bir konut binası, bir sanayi parkı ve 1 No'lu yeni bir okul binasının temelleri atıldı.
Heyet daha sonra Karabağ Hanlığı'nın kurucusu Panahali Han'ın sarayının bulunduğu Ağdam'daki İmarat kompleksini ziyaret etti. Konuklara, Panahali Han'ın sarayının da Ermeniler tarafından tahrip edildiği bilgisi verildi. 18. yüzyıla ait bu tarihi ve mimari anıtın, han hanedanının ilk malikanelerinden biri olduğu kaydedildi. Bina, Azerbaycan topraklarındaki diğer han saraylarından farklı ve lüks bir ev görünümündedir.
Burada Panahali hanının ve farklı yıllardaki hanlığın diğer yöneticilerinin mezarları vardı - İbrahimhalil han, oğlu Mehdigulu han ve Mehdigulu han Hurşidbanu Natavan'ın kızı. Karabağ hanlarının diğer önde gelen torunları da mezarlığa gömüldü, ancak Ağdam'ın işgalinden sonra buradaki her şey Ermeniler tarafından kutsallaştırıldı ve tahrip edildi. Ayrıca konuklar Ağdam Cuma Camii'nde Ermeni barbarlığının sonuçlarına tanık oldular.
Heyet üyelerine Ermeniler tarafından işlenen savaş suçları, tarihi, dini ve kültürel anıtların yıkımı hakkında bilgi verildi. Ermenilerin hem Ağdam'da hem de işgal altındaki diğer bölgelerde Azerbaycan'ın tarihi ve kültürel mirasına karşı eşi görülmemiş bir vandalizm yaptıkları vurgulandı. Bölgedeki anıtlar, kültür merkezleri, camiler, mezarlıklar tahrip edildi ve kutsallaştırıldı, bazıları da silahlandırıldı.
Kaynak:https://musavat.com/ru/news/predstaviteli-turcii-i-rossii-posetili-agdam_810345.html


Bu haber 255 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum