Türkiye, doğal gaz ithalatında Rusya'yı değil Azerbaycan'ı tercih etti

Türkiye Cumhuriyeti, Mart 2019-Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdiği doğal gaz ithalatında, Rusya’dan alınan gazı yüzde 72 düşürdü. Buna karşılık Azerbaycan gazını tercih eden Türkiye, bu ülkeden ithal edilen doğal gaz miktarını yüzde 19 artırdı.

Türkiye, doğal gaz ithalatında Rusya'yı değil Azerbaycan'ı tercih etti
02 Haziran 2020 - 18:24 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 18:33

Türkiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) mart ayına ilişkin yayımladığı istatistik verilerine göre, Azerbaycan, İran, Katar ve Cezayir Türkiye’ye yaptıkları gaz ihracatı konusunda Rusya’yı geçti. Türkiye’nin Mart 2020 itibariyle Azerbaycan’dan aldığı doğal gaz miktarı 924 milyon metreküp olarak açıklandı.

Türkiye’nin Mart ayına dair doğal gaz ithalat verileri

Geçen yıl mart ayında Rusya Türkiye’ye 1,4 milyar santimetreküp gaz ithal ediyordu ancak Mart 2020’de Rusya’dan ithal edilen gazın hacmi 389,7 milyon santimetreküpe düştü.

Benzer haber: Azerbaycan Türkiye’ye doğal gaz ihracatında birinci sıraya yükseldi

GEÇEN SENEYE GÖRE BÜYÜK DÜŞÜŞ VAR

Gazprom’un Türkiye’ye ithal ettiği gaz miktarı geçen senenin mart ayına göre yüzde 72 azaldı. Geçen senenin Mart ayında Türkiye Gazprom için Almanya ve İtalya’dan sonra en büyük üçüncü ihracat pazarı idi.

Ancak kısa zaman sonra Azerbaycan’ın Türkiye’ye büyüttüğü gaz tedariği ve LPG gazın düşük fiyatları dolayısıyla Rus gazın Türkiye’ye ithalat miktarı azalmaya başladı.

Kaynak: https://asasmedya.info/

Bu haber 557 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum