TÜRKİYE, BM'DE UYGUR TÜRKLERİYLE İLGİLİ ENDİŞESİNİ DİLE GETİRDİ

Türkiye’nin ulusal beyanında, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki (Doğu Türkistan) insan hakları ihlallerinin endişe kaynağı olmaya devam ettiği ifade edildi.

TÜRKİYE, BM'DE UYGUR TÜRKLERİYLE İLGİLİ ENDİŞESİNİ DİLE GETİRDİ
08 Ekim 2020 - 07:16

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami AksoyTürkiye‘nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu faaliyetleri kapsamında verdiği ulusal beyanda Uygur Türklerine yönelik hak ihlallerini bildirdiğini kaydetti. Aksoy, Türkiye’nin Doğu Türkistan‘daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamalarından endişe duyduğunu dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti, 6 Ekim 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulunun Sosyal, Kültürel ve İnsani İşlerden sorumlu 3. Komite toplantısında Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinden duyulan endişeyi vurgulayarak, Çin’e şeffaf olma çağrısı yaptı. Söz konusu toplantıda verilen beyanatta, Uygur Türklerinin haklarının korunması noktasında BM’ye büyük bir görev düştüğü belirtildi.

TÜRKİYE: ENDİŞELİYİZ, ÇİN ŞEFFAF DAVRANMALIDIR

İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin BM’deki oturumda gerçekleştirdiği resmi beyanatı:

Türkiye’nin ulusal beyanında, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki (Doğu Türkistan) insan hakları ihlallerinin endişe kaynağı olmaya devam ettiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik uygulamalara ilişkin, uluslararası toplumun endişe ve beklentilerinin ele alınmasında BM’nin rolüne dikkat çekildi. Ayrıca, ilgili BM organlarının, bölgedeki insan hakları durumunu kayda geçirme ve somut önerilerde bulunmada önemli bir rol oynadığı vurgulandı.

UYGUR TÜRKLERİYLE ETNİK, DİNİ VE KÜLTÜREL BAĞ VURGUSU

Türkiye Cumhuriyetinin, Uygur Türkleriyle etnik, dini ve kültürel bağları olan bir ülke olduğu kaydedilen açıklamada, son dönemde kamuoyuna yansıyan rapor ve haberlerde, Sincan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamalarının artık endişe verici boyutlara ulaştığı vurgulandı. Açıklamada, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiserinin, Sincan’a, anlamlı, kapsamlı ve kısıtlama olmadan bir ziyaret düzenlemesi ve Çin’in bu konuda şeffaf davranması yönündeki beklentimizi muhafaza ediyoruz.” denildi.

AKSOY: UYGUR TÜRKÜ KARDEŞLERİMİZLE İLGİLİ GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ, ENDİŞEMİZİ İFADE ETTİK

BM Genel Kurulundaki beyanata ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin, Uygur Türkleriyle etnik, kültürel ve dini bağlara sahip olduğuna dikkat çekti. Aksoy, yazılı açıklamasında, “Uygur Türklerinin huzur, güvenlik, refah ve mutluluğuna özel önem atfediyoruz. Uygur Türkü kardeşlerimizle ilgili gelişmeleri her zaman yakından ve büyük hassasiyetle takip ediyoruz… Uygur Türklerinin ve Müslüman azınlıkların din ve inanç özgürlükleri başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesi gerektiğini sürekli olarak gündemde tutuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:Kırım Haber Ajansı - QHA

Bu haber 569 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum