Türkçe konuşan devletler neden Türkiye'nin yardımına gelmedi?

Türkçe konuşan devletlerden, örneğin Orta Asya ülkelerinden hiçbir ülke yok. Bu bir tesadüf mü, yoksa bazı Orta Asya ülkeleri gerçekten Türkiye'deki ulusal felakete somut bir kayıtsızlıkla mı tepki gösterdi?

Türkçe konuşan devletler neden Türkiye'nin yardımına gelmedi?
04 Ağustos 2021 - 13:17 - Güncelleme: 04 Ağustos 2021 - 17:57

Azerbaycanlı itfaiyeciler, Türkiye'deki yangınlara birlikte ve etkili bir şekilde müdahale ederek, yüksek profesyonellik ve dayanıklılık sergiliyor. Felaketin boyutu çok büyük ve birçok ülke Türkiye'ye yardım etmek için itfaiye ve özel ekipmanlarını gönderdi. Ancak, garip bir şekilde, aralarında akraba Türkiye'den, Türkçe konuşan devletlerden, örneğin Orta Asya ülkelerinden hiçbir ülke yok. Bu bir tesadüf mü, yoksa bazı Orta Asya ülkeleri gerçekten Türkiye'deki ulusal felakete somut bir kayıtsızlıkla mı tepki gösterdi?
Azerbaycan, itfaiyecilerini kardeş Türkiye'ye yardım etmek için ilk müdahale eden ve gönderen ülkelerden biriydi. Birkaç gündür Azerbaycan Acil Durumlar Bakanlığı itfaiye ekipleri Marmaris ilçesinde ve Türkiye'nin diğer bölgelerinde çıkan yangınlara müdahale ediyor. Bu günlerde Azerbaycan'ın Türkiye'deki yangınları söndürmek için aktif olarak bir itfaiye teşkilatı kurduğunu belirtmek gerekir. Böylece, yeni bir grup Azeri itfaiyecinin Gürcistan'dan Türkiye'deki orman yangınları bölgesine hareket etmesi arifesinde.
“Türkiye'deki yangınla ilgili olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla Devlet İtfaiye Teşkilatı ve Acil Durumlar Bakanlığı Özel Risk Kurtarma Teşkilatı çalışanları kardeş ülkeye gitti. Halihazırda Türkiye topraklarındayız ve olay mahallini takip etmeye devam edeceğiz” dedi.
“Türkiye yanımızda olduğu için Türk devletinin her zaman yanındayız. İki devlet olarak, kardeş olarak her zaman birbirimizi destekliyoruz” dedi.
Yangınların söndürülmesinde 252 personel ve helikopter dahil 54 parça ekipman görev aldı. Kendisinin de belirttiği gibi, profesyonel itfaiyeciler yangınları söndürmede gerçek bir özveri gösteriyorlar.
Bildiğiniz gibi hem bölgesel yetkililer hem de Türkiye yönetimi, Azerbaycan itfaiyecilerine zamanında ve hızlı müdahale için teşekkür etti. Bu nedenle, Türkiye'nin Marmaris belediyesi, Türkiye'nin tatil beldelerindeki orman yangınlarını söndürmek için Acil Durumlar Bakanlığı ekibi gönderdiği için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e teşekkür etti.
“Azerbaycan askerleri yangının söndürülmesine destek için Marmaris'e geldi. İyi ki varsın. Desteğiniz için teşekkür ederiz, ”Marmaris İl İdaresi bir gönderide tweet attı.
Rus itfaiye ekipleri de Türkiye'ye minnettar. Erdoğan, Vladimir Putin'e yangınları söndürmek için Türkiye'ye büyük teçhizat gönderdiği için şahsen teşekkür etti: 40 ton su alımına sahip beş Il-76 uçağı ve üç Mi-8 yangın söndürme helikopteri.
Ancak çok az açıklanmış gerçekler de var - örneğin, Türkiye'nin yardımına cevap veren ülkeler arasında Orta Asya devletleri görünmüyor. Her ne kadar, her şeyden önce, Türkiye'nin yardımına gelmesi gereken bu bölgeden Türkçe konuşan devletler gibi görünse de.

Bu arada Türkiye'nin kendi içinde oldukça sakin, biraz pişmanlıkla da olsa, bu durumu ele alıyorlar.
Dolayısıyla Türk siyaset bilimci Engin Özer'e göre, felakete Ankara'nın çağrılarını beklemeden tepki veren Türkiye için Azerbaycan sadece bir ortak değil, kardeş bir devlettir. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yangın haberlerine hemen tepki gösterdi.
“Azerbaycan'ı Orta Asya ülkeleriyle kıyaslayamayız, burada dedikleri gibi, karşılaştırmalar basitçe uygunsuz. Aksine, burada bazı paradokslar var. Örneğin Türkmenistan, ilk bakışta Türkiye ile etnik olarak ilişkili bir ülke olmasına rağmen, Türkiye'yi uluslararası arenada hiçbir zaman desteklemedi.
Birbirimizin dilini az çok anlıyor olmamıza ek olarak, pratikte Türkiye'yi Türkmenistan'a bağlayan hiçbir şey yok: ne kültürel, ne askeri ne de başka bir şekilde, genellikle hiçbir işbirliği yok ve yürütülmüyor, "dedi. Minval.az ile görüşmede.
E. Özer'e göre Türkmenistan Türkiye'ye Bosna'dan daha yakın değil. Bu anlamda siyaset bilimciye göre Aşkabat'ın Ankara'ya karşı tutumu pragmatikten başka bir şey değil.
“Rusya'da, Orta Asya ve Türkiye devletlerinin bir tür özel bağları, neredeyse akrabalık bağları olduğu sıklıkla düşünülür. Ama aslında öyle değil. Evet, elbette devlet temasları var ama Orta Asya devletleri arasındaki bu ilişkileri kardeşçe veya özel olarak adlandırmak benim için son derece zor.
Bu bağları Azerbaycan'ın ülkemize karşı sergilediği tavırla kıyaslayamam bile. Kardeş Azerbaycan halkı, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Türkiye'ye karşı sıcak tavrını bir şeyle değiştirmek zordur. Yardımımıza gelenler arasında Orta Asya'dan hiçbir devletin olmamasına Türk toplumunun kendisinin nasıl tepki verdiğine gelince - bunu fark etmediğini söyleyebiliriz ”dedi.
V. Mansurov
Kaynak: Minval.az


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum