Türk'ün kuvvetini cihana gösterdiler

Türk'ün kuvvetini cihana gösterdiler
16 Eylül 2020 - 15:31

Usta şairin, şiir gibi yazan oğlu

1995'de denemelerini ve makalelerini bir araya getirdiği "Anlatamadıklarım" ile dikkat çeken Cem Karaer, Türk Edebiyatı'nda saygın bir yeri bulunan merhum şair Mustafa Necati Karaer'in oğlu. Ancak Cem Karaer edebiyat yolculuğundaki tercihini babası gibi şiirde değil şiir gibi akan düz yazıda kullanmayı tercih eden bir kalem. İlk yazısı 1980'de Hisar dergisinde yayınlanan Cem Karaer, sonraki yıllarda Türk Dili, İnanç, Milli kültür, Sarmaşık Kültür ve Türk Edebiyatı dergilerinde yazdı. İkinci kitabı "Çocukluk Bitmez"i 2014'de yayınlayan Cem Karaer'in "Hazlar ve Hatıralar" adını verdiği yeni kitabı da raflardaki yerini aldı. Bu kitapta öncekiler gibi birbirinden güzel şiir gibi akan ve bir çırpıda okunan denemelerle dolu.

İşte bazı edebiyatçılarımızın bu usta kalemle ilgili değerlendirmeleri:

Sevinç Çokum: Anlatımındaki samimiyet herhâlde kişiliğinden, kelimelerdeki renklilik ise edebiyatımızın bütün zenginliklerini özümsemiş bir usta şairin oğlu olmasından herhâlde. Kitabındaki tipler birer roman kahramanı, kedilere kadar...

Mehmet Nuri Yardım: Cem Karaer popüler kültürün hâkim olduğu günümüzde sahici bir yazar, titiz bir insan. Bu mizacı kalemine de yansımış. Çok az yazıyor. Mükemmeliyetçi bir edip.

Muzaffer Uyguner: Şiir alıntıları yaparak şiirsellik de katmıştır; anlatımı da şiire yakın.

İlhan Geçer: Sade, yapmacıksız, ama tatlı ve sıcak bir anlatımı var. Dile hâkim. Ele aldığı konuları rahatlıkla ve ilginç biçimde sergiliyor.

Hüsrev Hatemi: Cem Karaer babasını, dayısını, Halide Nusret Zorlutuna'yı, İstanbul'u, çocukluğunu şiir gibi anlatıyor.

Mehmet Çınarlı: Konuşulan güzel Türkçemizi kullanan, zorlanmadan okunabilen bir yazar Cem Karaer. Ben onun yazmaya devam etmesini, babasının şiir alanında bıraktığı boşluğun acısını, gittikçe olgunlaşacağını umduğum nesirleriyle hafifletmesini diliyorum.

Cinius Yayınları Tel:(0216) 550 50 78

Kaynak Yeniçağ: Türk'ün kuvvetini cihana gösterdiler

Bu haber 680 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum