Türk milletini sevdiler 'ırkçı' diye suçlandılar

"Bir Vatandan Bir Vatana" adıyla kitaplaştıran Ömer Özcan, bu alanda önemli bir çalışmayı daha okurla buluşturdu.

Türk milletini sevdiler 'ırkçı' diye suçlandılar
17 Nisan 2021 - 10:59 - Güncelleme: 17 Nisan 2021 - 12:22

Sovyet sisteminin Rusya'da egemen olmasından sonra çoğunluğu siyasi muhacir olarak Türkiye'ye gelen Türk dünyasının siyasi önderleri, kültür adamları ile Osmanlı döneminde başlayan Türkçülük fikrinin temsilcilerinin, liderlerinin biyografilerini, "Bir Vatandan Bir Vatana" adıyla kitaplaştıran Ömer Özcan, bu alanda önemli bir çalışmayı daha okurla buluşturdu. Özcan, yeni kitabı "Türkçüler / Cumhuriyet Devrinde Bir İdealin Takipçileri"nde Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluşu ile çok partili siyasi hayatın başladığı zaman dilimi içinde; yazıları, faaliyetleri ve neşrettikleri dergileri ile tebarüz eden Türkçü fikir ve siyaset adamlarını gündeme taşıyor.

Türk milliyetçiliğinin yakın tarihi hâlâ araştırılmayı gerektiren pek çok kişi ve konuyu barındırmakta. Ömer Özcan, yazı hayatının başından itibaren izini sürdüğü bu fikir hareketinin önde gelen kişilerinin hayat hikâyelerine dair pek çok bilgi ve belgeyi bu eserde bir araya getiriyor. Kitapta sözkonusu dönemin Türkçü fikir ve siyaset adamları hem hayat hikâyeleri hem de şahsi çevreleri ile gözler önüne seriliyor. Tercüme-i hâlleri bu kitaba dâhil edilen isimlerin ekseriyeti siyaset literatürümüze "Irkçılık-Turancılık Davası" olarak giren 3 Mayıs 1944 Milliyetçilik Olayı ile doğrudan ilişkili, belli ölçüde bu hadiseden eziyet çeken, hayatlarının akışı değişen kişiler. Yakın dönem siyasi tarih çalışan araştırmacılar için bir başvuru kaynağı niteliğindeki çalışması hakkında Ömer Özcan, şu bilgiyi veriyor:

 

Siyasi literatürümüze dönemin muktedirlerinin mesnedsiz ifadeleriyle "Irkçılık-Turancılık Davası" olarak geçen 3 Mayıs 1944 Milliyetçilik Olayı sebebiyle tutuklanarak yargılanan yirmi üç isimden onu, hazırlık soruşturması safhasında tutuklandıktan sonra serbest bırakılan, dava ile ilişkilendirilen dördü kitaba dahil edilmiştir. Davada tutuklanan, hadise ile ilişkilendirilen Zeki Velidî Togan, Mehmet Sadık Aran, Cafer Seydahmet Kırımer, Ahmet Ziya Özkaynak, Kazım Mirşan gibi siyasi muhacir olarak memleketimize gelenleri Bir Vatandan Bir Vatana kitabımda ele almıştım. Bunların bazıları Türkçü camiada fazla tanınmıyor, haklarında çok az bilgi bulunuyordu.

Türk siyaset ve düşünce hayatında yer alanlardan hatıralarını yazarak tarihin tam ve doğru olarak tespitinde yardımcı olmayı düşünenler oldukça sınırlıdır. Bu gelenek bilhassa sağ çizgide daha zayıftır. Haklarında yazdıklarımızdan Hamdullah Suphi Tanrıöver, Zeki Velidî Togan ve Reha Oğuz Türkkan'ın hatıraları yayınlanmıştır. Togan, çok önemli olan hatıralarını 1925'te Türkiye'ye geldiği tarihe kadar getirebilmiştir. Tanrıöver, hatıralarını ileri yaşlarda yardımcısına yazdırmıştır. Türkkan, hatıralarını önce bir gazetede tefrika etmiş, sonra kitaplaştırmıştır. Yazdıklarına aynı kaderi paylaştığı çevreden itiraz gelmemiş veya nazarı dikkate alınmamış olabilir. Türkkan, sonraki yıllarda 1944 ile alakalı olarak, gazete ve dergilerde kalan çok sayıda eleştiri, cevap ve hatıra parçaları neşretmiştir. Nihal Atsız, Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferleri ve Çektiklerimiz başlıklı ironi yüklü yazı dizisinin satır aralannda dönemin kahramanları ve yaşananlarla alakalı önemli açıklamalar yapmıştır. Nejdet Sançar'ın, yeni harflere aktarıldıktan sonra gördüğümüz, bazı okuma hatalarını düzelttiğimiz, 1944 yargılamaları sırasında tuttuğu notların bir bölümü neşredilmiştir. Bilgisi, hazırlığı ve heyecanı ile 1944'te yaşananları en iyi yazabileceklerden Dr. Fethi Tevetoğlu'nun çalışmalarının yarıda kalması büyük talihsizliktir. Fehiman Tokluoğlu'nun da Aralık 2018'de vefat etmesiyle dönemin canlı tanığı kalmamıştır. Uzun memuriyet hayatlarında sessiz kalmayı tercih eden Fehiman Tokluoğlu, Orhan Ş. Gökyay, İsfendiyar Baruönü, Zeki Sofuoğlu, Ali Çankaya, Abdül Cabbar Şenel ile görüşmede ihmalkarlık yapılıp hatıraları ve fikirleri tespit edilememiştir. 1944'te yargılananlardan Atsız ve Sançar hakkında olanlar dışında Zeki V. Togan, Fethi Tevetoğlu, Hüseyin N. Orkun, Orhan Ş. Gökyay için neşredilen müstakil kitaplar klasik biyografilerin dışına çıkamamışlardır.

Dergah Yayınları Tel:(0212) 518 95 79
Hazırlayan: Ahmet Yabuloğlu

Kaynak Yeniçağ: Türk milletini sevdiler 'ırkçı' diye suçlandılar

Bu haber 328 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum