TÜRK-MACAR DOSTLUĞUNUN ÖNCÜSÜ SON ŞENBENDER

TÜRK-MACAR DOSTLUĞUNUN ÖNCÜSÜ SON ŞENBENDER
30 Kasım 2020 - 10:12 - Güncelleme: 30 Kasım 2020 - 12:49

TÜRK-MACAR DOSTLUĞUNUN ÖNCÜSÜ SON ŞENBENDER

Yazar Tahsin Yıldırım ‘Son Şehbender’ kitabında, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Türk-Macar dostluğunun gelişmesi için çabalayan son Budapeşte konsolosu Müftüoğlu Ahmet Bey’in yaşamı ve ilk kez Latin alfabesine aktarılan makaleleri üzerinden dönemin siyasi ve kültürel atmosferini bugüne taşıyor. 

Yazar Tahsin Yıldırım’ın Osmanlı döneminin son Budapeşte Şehbenderi Müftüoğlu Ahmet Hikmet Bey’in görevini yürüttüğü yıllardaki faaliyetleri ve o dönemdeki Türk-Macar ilişkilerinin merkeze aldığı ‘Son Şehbender’ kitabı Ötüken Yayınları tarafından okura sunuldu. Kitap, aslen Moralı olan ve 1870’te İstanbul’da doğan, dedeleri uzun yıllar müftülük yaptıklarından dolayı ‘müftüoğlu’ lakabıyla anılan Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun Birinci Dünya Savaşı gibi kritik bir dönemde Macaristan’da Türk milletini temsil ettiği çalışmaları ele alıyor. 

Yazar Yıldırım bir çok kaynağı taradığı çalışmasında, dönemin süreli yayınlarında kalan birçok yazı ve yeni bilgileri gün yüzüne çıkarıyor, bu yayınlardaki birçok makaleyi de Latin harfleriyle ilk kez okura sunuyor. Kitapta, II. Meşrutiyet sonrasında yükselen Türkçülük cereyanının da savunucuları arasında sayılan, Türk Derneği, Türk Ocakları, Türk Bilgi Derneği ve Türk Yurdu gibi yapılarda fiili görev alan Müftüoğlu Ahmet Hikmet Bey’in Türk ve Macar tarihleri ile onların ilişkilerini ilmî bir şekilde inceleyerek bu konuda kaleme aldığı birçok önemli makale de kitapta okuyucuyla buluşuyor. 

NAZİK ZAMANDA TÜRK MİLLETİNİ TEMSİL ETTİ

Ahmet Hikmet’in en önemli görevi, Birinci Dünya Savaşı yılları gibi kritik bir dönemde, 1913-1918 arasında Osmanlı’nın müttefiki Avusturya-Macaristan’da Budapeşte şehbenderliği olmuştur. Savaş ortamında hem bir ülkeyi temsil etmek hem de bu nazik zamanda vazifeyi hakkıyla yapabilmek Ahmet Hikmet’i hem yormuş hem de ona farklı kapılar açmıştır. Macaristan'da Türk milletini temsil eden Ahmet Hikmet, Türk-Macar dostluğunun gelişmesi için çabalamış; kültür, edebiyat ve tarih sahalarına paha biçilmez çok eser kazandırmıştır.

Tahsin Yıldırım
Ötüken Neşriyat
400 Sayfa-45 TL

Kaynak: 
https://www.karar.com/korkunun-golgesinden-dogan-bir-kusak-sancisi-1595597
 


Bu haber 719 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum