TÜRK DIŞİŞLERİNDEN YUNANİSTAN'A KITA SAHANLIĞI DERSİ

TÜRK DIŞİŞLERİNDEN YUNANİSTAN'A KITA SAHANLIĞI DERSİ
23 Temmuz 2020 - 21:39

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetine ilişkin yaptığı açıklama hakkındaki soruyu yazılı olarak yanıtladı. Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasında,Yunanistan’ın kıta sahanlığı konusundaki iddialarına “ders niteliğinde” karşılık veren çok sert ifadeler yer aldı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de devam eden hidrokarbon faaliyetleri çerçevesinde, Oruç Reis araştırma gemisinin 21 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağı ilgili makamlarca yayımlanan bir NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ile kamuoyuna duyurulmuştu.

Oruç Reis gemisinin araştırma yapacağı deniz alanının, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e bildirdiği kıta sahanlığı sınırları ve 2012 yılında Türk Hükumetince TPAO’ya (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) verilen ruhsat sahaları içinde olduğu belirtilen yazılı yanıtta, sözkonusu sahanın bir bölümünde Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin esasen geçmiş yıllarda faaliyette bulunduğu kaydedildi.

“YUNANİSTAN’IN MAKSİMALİST KITA SAHANLIĞI İDDİALARI HUKUKA AYKIRI”

Açıklamada, “Hal böyle olmasına rağmen Yunanistan bu araştırma faaliyetimize itiraz ederek, araştırma sahasının kendi kıta sahanlığında olduğunu iddia etmiştir. Yunanistan bu iddiasını başta Meis olmak üzere, kendi ana karasından uzaktaki adalarının varlığına dayandırmaktadır. Yunanistan’ın bu maksimalist kıta sahanlığı iddiası uluslararası hukuka, içtihata ve mahkeme kararlarına aykırıdır.” ifadelerine dikkat çekildi.

Bakanlığın Yunanistan’ın iddialarına ders niteliğindeki uyarı ve açıklamaları şu ifadelerle devam etti:

YUNANİSTAN’A KITA SAHANLIĞI DERSİ

“Yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 km, Yunan ana karasına ise 580 km uzaklıkta olan bir adanın 40.000 kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratması rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez değildir. Bu nedenle Yunanistan’ın bu iddialarını reddediyoruz.


Türkiye, bugüne kadar çeşitli vesilelerle her düzeyde dile getirdiği üzere Yunanistan’a diyalog çağrılarını yinelemekle birlikte, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve çıkarlarını müdafaa etmeye devam edecektir.”Kırım Haber Ajansı - QHA


Kaynak: 


Bu haber 694 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum