Türk Dili Konuşan Ülkelerin Futbol Federasyonları arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Türk Dili Konuşan Ülkelerin Futbol Federasyonları arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.
15 Nisan 2021 - 09:34
ürkmenistan ve Gözlemci Üye Macaristan’ın da katılımıyla, Türk Dili Konuşan Ülkeler Futbol Federasyonları / Dernekleri Başkanları ile Türk Konseyi Genel Sekreteri, 14 Nisan 2021 tarihinde, işbirliği yol ve yöntemlerinin ele alındığı, bir yol haritasının ve önümüzdeki dönemde ortaklaşa düzenlenecek faaliyetlerin belirlendiği çevrimiçi toplantıda bir araya geldiler.
Genel Sekreter Baghdad Amreyev'in yanı sıra, Azerbaycan Futbol Federasyonları Birliği Başkanı Rovnag Abdullayev, Kazakistan Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Azamat Aitkhozhin, Kırgız Futbol Birliği Başkanı Kanatbek Mamatov, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Özbekistan Futbol Federasyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Ravshan Irmatov, Türkmenistan Futbol Federasyonu Başkanı Arslan Aynazarov ve Macaristan Futbol Federasyonu Başkanı Sándor Csányi, toplantıya katılarak, Federasyonlar arasında çok taraflı işbirliğinin hukuki ve pratik yönlerinin temelini oluşturan İşbirliği Mutabakat Zaptını imzaladılar. Mutabakat Zaptı, antrenörlük eğitimi, eğitim kampları organize edilmesi, Türk Konseyi Kupaları dâhil tüm kategorilerde dostluk maçları düzenlenmesi, hakem değişim programı ve hakem eğitimi, iyi yönetişim, etkinlik yönetimi ve futbol idaresi gibi alanlarda deneyim alışverişi ve benzeri konularda Federasyonlar arasındaki çok taraflı işbirliğinin hukuki ve pratik yönlerinin temelini oluşturmaktadır. Heyetler ayrıca milli takımları arasında farklı formatlarda futbol maçları düzenlenmesini kararlaştırdılar.
Taraflar, Türk Konseyi çerçevesinde, mevcut Mutabakat Zaptı kapsamındaki projeleri, programları ve girişimleri yürütmek için her Federasyondan sorumlu kişilerden ve Türk Konseyi Sekretaryasından oluşan özel bir Çalışma Grubu kurdular.
Genel Sekreter toplantıda yaptığı konuşmada; “Bugün Türk Dili Konuşan Ülkelerimiz arasındaki spor alanında mevcut işbirliğimize çok önemli ve umut verici bir boyut eklemekteyiz. Hepimizin bildiği gibi, futbol çok büyük ve önemli bir sektör, milyonlara ulaşma konusunda muazzam bir potansiyele sahip ve ülkelerimizde yaşayanlar da dâhil olmak üzere her kesimden insanın hayatına dokunmada çok etkili. Bu bağlamda, futbol alanındaki kapsamlı işbirliğinin, tatbikî konularda ilgili Kurumlarımız arasında güçlü bağlar geliştirmede çok etkili olmasının yanı sıra, futbolun ülkelerimizdeki popülaritesi göz önüne alındığında, toplumlarımızda birlik ve beraberliğimiz için farkındalık yaratılmasına da büyük katkı sağlayacağına inanıyorum ”dedi.
Futbol Federasyonlarının Başkanları, kendi kurumlarının tarihinde büyük bir adım olarak, kapsamlı bir işbirliğinin temelini oluşturacak Mutabakat Zaptını memnuniyetle karşılayarak, ortak faaliyetlere tam destek verdiklerini ifade ettiler. Taraflar ayrıca, en kısa zamanda ilk yüz yüze toplantıyı gerçekleştirmek üzere birbirlerini başkentlerine davet ettiler. Mutabakat Zaptını, Türk dünyasındaki dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak nitelendiren Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, tarafların tarihi bir an yaşadığını ve bu işbirliği belgesinin Türkiye Futbol Federasyonunun 98 yıllık tarihinin en anlamlı belgelerinden biri olduğunu ifade etti. 
Çalışma Grubu, 2021 yılı için faaliyet planını belirlemek üzere ilk toplantısını kısa sürede gerçekleştirecektir. 
 Kaynak:Türk Keneşi
Bu haber 384 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum