TARİHTE BUGÜN: Neriman Altındağ Tüfekçi ve 3 Şubatta Meydana Gelen Olaylar - Yazan: Fazlı Köksal

TARİHTE BUGÜN: Neriman Altındağ Tüfekçi ve 3 Şubatta Meydana Gelen Olaylar - Yazan: Fazlı Köksal
03 Şubat 2021 - 20:27
Günün Portresi: Neriman Altındağ Tüfekçi

İlk kadın Türk Halk Müziği solisti ve ilk kadın koro şefi olan Neriman Altındağ 14 Mart 1926 günü İstanbul’da doğdu.
1942 yılında Nişantaşı Kız Lisesi'nde bitirdi. Aynı yıl sınavla Ankara Radyosu'na girdi. Radyo’da Türk Halk Müziği'nin bağımsız bir dal olarak ayrılmasından bu ihtisas dalını seçen ilk sanatçıdır. 1949 yılında Yurttan Sesler Korosu Şef yardımcılığına atandı. 1953 yılında solist öğretmenliği unvanını aldı. 1957 yılında ‘Kadınlar Korosu’nu kurdu ve yönetti.
1959 yılında İstanbul Radyosu'na atandı. İstanbul Radyosu'nda solistliğin yanı sıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosunu kurdu ve yönetti. Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılığı görevini de yürüttü.
1972 yılında tekrar Ankara Radyosu'na dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada sürdürdü. İstanbul'da kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nın kuruluş çalışmalarına katılmak amacıyla, 1976 yılında TRT'den ayrılarak Konservatuvara Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim görevlisi olarak atandı.
Neriman Altındağ Tüfekçi, repertuvarında yer alan türkü ve özellikle uzun havaları aslına ve yöre üslubuna uygun yorumuyla büyük başarı ve ün kazanmıştır. Zamanın akademik eğitim veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosunda oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarı ile kazanarak; İlk kadın solist, İlk kadın öğretmen, İlk kadın şef ve bugüne kadar Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist-öğretmen unvanlarına layık görülmüştür. Hançere özelliği ve sesinin genişliği yanı sıra çok titiz çalışması onun, gerek uzun havalar gerekse kırık havalar konusunda en geniş repertuvara sahip Halk Müziği sanatçısı olmasını sağlamıştır. Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman Altındağ Tüfekçi eşi Nida Tüfekçi ile birlikte "Memleket Türküleri" adlı bir de kitap yazmıştır.
Ulusal ve Uluslararası kongre ve sempozyumlara çeşitli bildiriler sunan Neriman Altındağ Tüfekçi, Halk Müziği ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir.  İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nın yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak çalışmalarına devam etmiştir.
Birisi Türk Halk Müziği sanatçısı ve derleyicisi Muzaffer Sarısözen'le diğeri  de Halk Müziği Sanatçısı Nida Tüfekçi ile olmak üzere iki evlilik yapmıştır.  Kardeşi Perihan Altındağ Sözeri de Türk sanat müziği sanatçısı olarak ünlenmiştir.
Neriman Altındağ Tüfekçi, 3 Şubat 2009'da vefat etmiştir.

3 Şubatta Meydana Gelen Olaylar
1097- Sultan Alparslan’ın oğlu Arslan Argun Merv’deki sarayında genç bir kölesi tarafından hançerlenerek öldürüldü
1451 - Osmanlı Padişahı II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmet), ikinci kez tahta geçti.
1880 - İdare-i Mahsusa (Devlet vapur işletmesi) işçileri greve çıktı.
1899 - ilk tiyatro yazarlarından Ali Bey vefat etti.
1919- Yunan Başbakanı Venizelos, Dört Büyüklerin Yüksek Konseyi'nde isteklerini açıkladı. Batı Trakya, Batı Anadolu ve 12 Ada'nın Yunanistan'a verilmesini istedi.
1920 - Harbiye Bakanlığı'na Fevzi Paşa (Çakmak) atandı. Mersinli Cemal Paşa'nın İtilaf Devletleri'nce istifa ettirilmişti.
1920 - Karabekir, Temsil Kurulu'nun Maraş'la ilgili 31 Ocak tarihli yazısını cevapladı. Maraş'a her türlü yardımın yapılmasını, ancak işe asker karışmıyor havasının verilmesini savundu. Burada kullanılacak topların da halk tarafından askeri birliklerden kaçırılmış gösterilip işin kitabına uydurulmasını istedi
1921-Kastamonu İstiklal Mahkemesi'nin halka ikinci bildirisi: Milletin ayağa kalkması ile isyancılar ve dedikoducular kalmadı. Evlatlarımız kükremiştir. Alçaklara kulak asmayalım. Bu memlekette namussuzları yaşatmamak için Millet Meclisimiz kesin karar vermiştir. Bundan sonra memlekette casuslara, eşkıyaya, rüşvet alana, zalime, asker kaçağına, bunları saklayana, zenginleri fakirlere tercih edenlere, sizlere haksız yere eziyet edenlere mevki ve rütbesi ne olursa olsun aman yoktur. Böylelerini hemen bize haber verin.
1931 - Menemen Olayı hükümlülerinden 27 kişi bugün idam edildi.
1931 - Yeni Zelanda'da deprem: 258 kişi öldü.
1933 - Ankara-İstanbul arasında ilk deneme uçuşu yapıldı.
1957 - İzmir açıklarında Amerikan Hawel Lykes şilebiyle çarpışan "İzmir" yolcu gemisi battı. 244 yolcusu bulunan gemide, 4'ü yolcu 5 kişi öldü.
1961- Ünlü bestekar, hafız Sadettin Kaynak  vefat etti
1976 – Ünlü heykeltıraş Kuzgun Acar vefat etti
1984 - Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına bağlı tüm hastane ve doğum evlerinde kürtaja izin verildi.
1995 - Yazar Metin Kaçan ve spiker Alp Buğdaycı işkenceyle tecavüz gerekçesiyle tutuklandılar.
1998 - Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (İLO) "Çocuk İşçi Çalıştırmayı Yasaklayan" iki maddesine imza attı.
2002 - Afyon'da merkez üssü Sultandağı olan 6 büyüklüğündeki depremde 43 kişi öldü, 318 kişi yaralandı.
2004 - Azeri petrolünü Türkiye ve dünya pazarına ulaştıracak Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı projesiyle ilgili kredi ve boru hattı geçişinde ev sahipliğiyle ilgili son anlaşmalar Bakü'de imzalandı.
2006 - Suudi Arabistan'dan Mısır'a gitmekte olan Al-Salam Boccaccio'98 adlı bir Mısır yolcu gemisi, Mısır'ın Hurgada limanına 40 mil kala, Kızıldeniz'de battı. Gemideki 1400 yolcudan 435'inin kurtarıldığı bildirildi.
2006 - TRT Ankara ve İstanbul'da karasal sayısal televizyon yayınına başladı.
2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, Türk ailelerin yaşadığı binanın kundaklanması sonucu çıkan yangında beşi çocuk, dokuz Türk öldü.
2009 - İlk kadın Türk Halk Müziği solisti ve ilk kadın şefi Neriman Altındağ Tüfekçi vefat etti
2011 - Ankara Ostim'de 2 ayrı fabrikada patlama meydana geldi.
https://evelzamanizinde.blogspot.com/

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum