Taner KOTLE Yazdı: Karadağ "Bar Katliamı"

Taner KOTLE Yazdı: Karadağ "Bar Katliamı"
11 Ağustos 2022 - 09:34 - Güncelleme: 11 Ağustos 2022 - 22:00

Derleyen; Taner KOTLE
     
Karadağ  ’’Bar Katliamı’’24 - 27. Mart. 1945.

Komünist Yugoslav Partizanları Saflarında Savaşan,      Müslüman Partizanların ,Hristiyan Partizanlar Tarafından Katliama Uğratılması OlayıBar 300 yıla yakın Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir ata toprağımızdı:                     
Bugün Karadağ Cumhuriyeti topraklarında yer almaktadır! Son Karadağ’da yapılan nufüs sayımlarında
Karadağ TürkleriKaradağ'da yaşayan Osmanlı döneminde bölgeye yerleşen Türk kökenli kimseleri belirtmek için kullanılır. 2011 resmî nüfus sayımında, yaşayan Türk nüfusa göre sırasıyla başta deniz kıyısındaki Bar kenti, başkent Podgorica, Akova ve başka bazı beleiyeler olmak üzere ülkede toplam 104 kişi kökenini  Türk olarak kaydettirmiştir. Bu saydığımız şehirlerde Türkler kendilerine özgü Rumeli Türkçesi Şivesiyle kouşmaktadırlar. Ancak Resmi Dil Statüsüne Karadağ Cumhuriyetinde yer verilmemiştir. Türkçe eğitim malesef ki alamamaktadırlar, aileden atadan oğula geçen geleneksel Türkçeyle ayakta kalmaya çalışmaktadırlar. 


16.Yugoslav-Musliman Partizan Tugayi
Bar katliamı (ArnavutçaMasakra e TivaritYugoslav Partizanları'nın 400 ile 2,000 kişi arasında Arnavut ve Türk’ün II. Dünya Savaşı sırasında Karadağ'ın Bar kentinde öldürmesi olayı. Kurbanlar, Wehrmacht ile savaşılması için Kosova'dan askere alınan Türk ve Arnavut askerlerden oluşmaktaydı.[1]
Bar Katliamı (Arnavut: Katliam e Tivarit), II. Dünya Savaşı'nın sonunda, 1945 baharında 10. NOVJ Karadağ Tugayı birimleri tarafından işlenen Bar'da çok sayıda Kosovalı Arnavut'un ve Türk’ün  toplu katliamının adıdır.

Kurbanlar ağırlıklı olarak Kosova'dan Arnavutlar, Türkler o sırada Balkanlardan çekilen Alman ve diğer eksen güçleriyle savaşmak için NOVJ- Yugoslavya Halk Ordusu tarafından savaş cehpesine alındılar. Prizrenli Arnavutlar,Türkler Bar'a üç farklı grupta eşlik etmişlerdi. Arnavutluk üzerinden Bar’a gelen başka bir grubun neredeyse tüm üyeleri Karadağlı partizanlar tarafından öldürüldüler. [1]

Ölüm oranının tahminleri, kaynağa bağlı olarak 400-450 kişi (resmi partizan katledildiği) ile 1500-2000 [2] (Arnavut tarihçiler) arasında değişmektedir. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyetin'de bu olay , onlarca yıldır susturulan bir tabu konusu olmuştur. Kosovalı Türklerden ise o zaman bölgede Partizan olarak savaşmış ve bu olayı yaşayan canlı tanıkları olarak Mamuşa köyünden yakın zamana kadar yaşamıi olan askerlerin ağzından duyan bilenler vardı.                Ancak nasıl geçmişte Makedonya’da Yücelcilere yönelik yaplan katliam dünyadan gizlendiyse Bar Katliamıda o zaman ki Yugoslav makamlarınca olay örtbas edilmiştir.

KAYNAKÇA
^ "Massive Grave of Albanian Victims of Tivari Massacre uncovered". Albanian Telegraphic Agency. 19 Eylül 1996. 16 Mart 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2012.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Bar_katliam%C4%B1
https://sh.wikipedia.org/wiki/Masakr_u_Baru

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum