Şuşa gastronomi festivaline ev sahipliği yapıyor

Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa, bu defa da gastronomi festivaline ev sahipliği yapıyor

 Şuşa gastronomi festivaline ev sahipliği yapıyor
08 Mayıs 2022 - 17:46

Şuşa bu defa da gastronomi festivaline ev sahipliği yapıyor

Açıklama yok.
Azerbaycan’ın kültür ve medeniyet başkenti Şuşa, uluslararası arenada boy göstermeye devam ediyor. 28 yıllık ermeni işgalinin ardından kurtarılan kent, bu kez Gastronomi Festivaline ev sahipliği yaptı. Festivalde 12 ülkenin mutfağından lezzetler sunulmaktadır.
Haydar Aliyev Vakfı ve Devlet Turizm Ajansı’nın desteğiyle, onur konuğu Türkiye’nin de katılımı ile Almanya, Avusturya, Çin, Fransa, Gürcistan, Guetemala, Güney Kore, Endonezya, İran, İsrail, İtalya, Kanada, Malezya, Peru ve Japonya’dan uzman aşçılar ve dünyanın dört bir yanından mutfak uzmanları Şuşa’da bir araya geldi. Festival; şehrin ihtişamını ve güzelliğini ve ayrıca Azerbaycan halkının misafirperverliğini bir kez daha gösterdi.
Açıklama yok.
Uluslararası Mutfak Festivali’nde misafirlerine ülkelerinin yemeklerini tanıttılar. Profesyonel aşçıların ustalık sınıflarına katılarak misafirler, yemek hazırlamanın püf noktalarını öğrenme şansı yakaladılar.
Azerbaycan’ın çeşitli ekonomik bölgeleri – Abşeron-Khyzy, Dağlık Şirvan, Gence-Dashkesen, Lenkaran-Astara, Orta Aran (ova), Nahçıvan, Karabağ, Guba-Haçmaz, Şeki-Zagatala vb. – Yemek Festivali’ne katıldılar. Festival günlerinde bir çok Ulusal ve Uluslararası standlar kuruldu. Konuklar, bu standlarda Azerbaycan’ın ve dünyanın dört bir yanından yöresel mutfak örneklerini tatma şansı buldular.
Karabağ bölgesinde çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen Aşçılık Şenliği, işgalden kurtarılan şehir ve ilçelerin ihya edilmesiyle birlikte buraya geçim, bereket ve huzurun geri dönüşünün sembolik bir ifadesi olmuştur.
Türkiye Azerbaycan iki kardeş ülkenin yıllara dayanan dostlukları Gastronomi sektöründe de ortak kültürleri yansıttı ve büyük ilgi gördü.
Uluslararası milli mutfak festivalinde sadece yemekler ön plana çıkmadı. Ülkelerin milli ve manevi değerleri, geleneksel müzikleri ile mimarisi de tanıtıldı.
5 Mayıs'ta başlayan festival yarın sona erecek.

Sevil Hilâlkızı Ünal
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum