Söyleşiden Denemeye Bir Yol Gider

Prof. Dr. Ayşe İlker'in yeni kitabı yayımlandı: "Söyleşiden Denemeye Bir Yol Gider"

Söyleşiden Denemeye Bir Yol Gider
30 Temmuz 2020 - 16:53

Bütün gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye’de de siyasi, kültürel ve sosyal değişmelerin çözümlenmesi ve sorunlara hal çareleri bulunması bazen imkansız hale gelebiliyor.
Eğitimin istenilen seviyede olmaması, kültürel ve bilimsel araştırmaların tutarlı biçimde yönetilmemesi, bu imkansızlık sebeplerinin başında sayılabilir.
Yaklaşık kırk yıla varan bir eğitim ve akademi tecrübesi olan yazar, 2006-2017 arasında yazdığı ve zaman zaman söyleşiden denemeye yönelen köşe yazılarıyla ülkenin, yazdığı zaman diliminde tanık olduğu siyasi, sosyal ve kültürel sorunlarını sıcağı sıcağına yorumlamayı ve hal çareleri üretmeyi, zihinsel ve sosyal bir sorumluluk olarak görmüş ve Türkiye’nin Ergenekon/ Çözüm Süreci/ Temmuz Darbesi gibi en kritik zamanlarına, sosyal ve kültürel bakış açılarıyla ışık tutmaya çalışmıştır.
Ayrıca Türkmenler, Uygur Türkleri, Tibetliler gibi mazlum halklar; dövülen ve öldürülen kadınlar, yeryüzünü sürgün yeri haline getiren vahşi kapitalist düzen ve toplumları açgözlülükle yöneten siyasi sistemler, İslam’ın algılanışı ve uygulanışı gibi konular da söyleşi ve deneme üslubuyla ele alınmıştır.
Bu kitap okuyucuyu, söyleşiden denemeye yol alan bir düşünce ikliminde dolaştırmaktadır. (Tanıtım yazısı)
Künye: Dün, Bugün, Yarın (DBY) Yayınları/27.07.2020

 

 

Bu haber 923 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum