Selim İleri: Vefalı bir edebiyat arkeoloğu

En vefakâr yazarlarımızdan, bir tür ‘edebiyat arkeoloğu’ olan Selim İleri bu kez Ahmet Hamdi Tanpınar’ı, Türk edebiyatının bu en kıymetli yazarının hayatını, eserlerini, kişilerini alıp bir roman yaratmış. Tanpınar hem yaşarken değer verilmeyen eserleriyle hem de yaşamöyküsü ve kişiliğiyle ‘Yaşadınız Öldünüz, Bir Anlamı Olmalı Bunun’un konusu olmuş. Roman, kahramanlarından Tanpınar’a, Tanpınar’dan eserlerinin kahramanlarına uzanıyor.

Selim İleri: Vefalı bir edebiyat arkeoloğu
22 Eylül 2020 - 07:55

Vefalı bir edebiyat arkeoloğu
METİN CELÂL
[email protected]

 

Selim İleri en vefakâr yazarlarımızdan biri, belki de birincisidir. Bir edebiyat arkeoloğu gibi sabırla Türk edebiyatının derinliklerine iner. Unutulmuş, unutturulmuş yazarlarımızı bulur, onları ve değerli eserlerini anımsatır. Bu işi de görev icabı, bir kereye mahsus yapmaz. Onlarla derinden bağlar kurar. Türk edebiyatının değerlerine dikkati çekecek yazılar, kitaplar yazar. Hatta bu yazarlardan bazıları öykülerine, romanlarına kahraman olur.
Selim İleri son eseri ‘Yaşadınız Öldünüz, Bir Anlamı Olmalı Bunun’da yaşarken sükût suikastına uğrayan, günümüzde ise en çok okunan, hakkında yazılan yazarlardan olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ı kitabının kahramanı yapmış.
Tanpınar, ölümünden sonra üzerindeki unutulmak tozlarından kurtulması, edebiyatımızın içinde hak ettiği yeri alması, Türk edebiyatı denilince dünyada en çok bilinen adlardan biri olmasıyla dikkate değer, eserleri ve yaşamı üzerinde çalışılmayı gerektiren bir yazar kuşkusuz. Ama gününüzde gelinen noktada Tanpınar’ın bir ilgi suikastına uğradığını düşünüyorum. Üniversitelerin Türk edebiyatı bölümlerinin en çok üzerinde çalıştıkları yazarlardan Tanpınar. Her yıl hakkında onlarca tez ve kitap yayımlanıyor. Ne yazık ki bunların birçoğu yeni bir şey söylemiyor, birbirini tekrar ediyor. Böyle bir ortamda Selim İleri gibi ilgilendikleri kişileri, konuları hassasiyetle ele alan, derinlemesine inceleyip en bilinmedik yönlerini yazanlar önem kazanıyor.
Yazının devamı için:https://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/vefali-bir-edebiyat-arkeologu-41587045

 

Bu haber 578 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum