Rusya'nın 9 Mayıs Kutlamaları

9 Mayıs hangi ülkede nasıl kutlanır...

Rusya'nın 9 Mayıs Kutlamaları
09 Mayıs 2022 - 10:41
Bugün faşizme karşı kazanılan zaferin 77. yıldönümü. 9 Mayıs sadece Rusya'da değil, tüm eski Sovyet cumhuriyetlerinde kutlanır.
 
77 yılda ne değişti ve ülkeler II. Dünya Savaşı'ndaki zaferi nasıl kutluyor?

Modern.az sitesinde Aysel Muharram tarafından Rusya'nın 9 Mayıs kutlamaları ile ilgili yayınlanan yazı
 
Orta Asya ülkeleri
 
2022'de Kazakistan , Zafer Bayramı'nda askeri geçit töreni düzenlememe kararı aldı. Savunma Bakanlığı, böyle bir adımın tasarruf etmek için atıldığını söyledi. Ama yine de bir anma etkinliği olacak.

Savaş sırasında Kazakistan yaklaşık 1,2 milyon insanı cepheye gönderdi ve bunların yaklaşık 600.000'i savaşta öldü. 
 
Özbekistan'da yaklaşık iki milyon insan savaşa gitti ve bunların 538.000'i eve dönmedi. Tacikistan'da üçte biri hayatını kaybeden yaklaşık 290.000 kişi seferber edildi.
 
9 Mayıs, Tacikistan ve Kazakistan'da Zafer Bayramı ve Özbekistan'da "Anma ve Onur Günü"dür. Bu tesadüfi değildir. Böylece, cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov döneminde hükümet 9 Mayıs'ı kutlamaya karar verdi.
 
Zafer Bayramı, 363.000 kişiyi cepheye gönderen ve 100.000 zayiat veren Kırgızistan'da her zaman ana bayramlardan biri olmuştur. 2020-2021 koronavirüs yılları hariç, bu düzenli olarak toplu şenlikler ve Ölümsüz Alayı yürüyüşü ile işaretlendi. 

9 Mayıs, Kırgızistan sakinleri için bir aile tatilidir. İnsanlar kendi inisiyatifleriyle camlara akrabalarının resimlerini asıyor. 2020'den itibaren Türkmen hükümeti bile İkinci Dünya Savaşı'nın yıldönümünü askeri bir geçit töreniyle kutlayacak. Türkmenistan'dan yaklaşık 700.000 savaşçı savaşa girdi ve en az 90.000 kişiyi öldürdü.
 
Kafkas üçgeni
 
Güney Kafkasya'da birçok çatışma zaman zaman silahlı çatışmalara dönüşmesine rağmen Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan oybirliği ile İkinci Dünya Savaşı'na katılmışlardır. 

Gürcistan savaşa yaklaşık 700.000 kişiyi gönderdi ve 300.000'den fazla insanı öldürdü. Gürcü toplumunda, tatil yaşlılar için 9 Mayıs'ta ve gençler için genellikle 8 Mayıs'ta kutlanır. Ayrıca buradaki birçok kişinin SSCB'ye karşı tutumu son derece olumsuz. Ancak Zafer Parkı'nda Gürcü liderliği her yıl Meçhul Askerin Mezarını ziyaret ediyor. Toplumun önemli bir kısmı savaşı bir vatanseverlik savaşı olarak görmüyor, onlar için sadece II. Dünya Savaşı.
 
Azerbaycan da Gürcistan gibi nüfusunun beşte birini yani 681.000 kişiyi cepheye gönderdi. Bunlardan 300.000'i geri dönmedi. Ülke liderliği her zaman gazilere önem veriyor ve her yıl Sovyetler Birliği Kahramanı Hazi Aslanov'un anıtı ziyaret ediliyor ve Azerbaycan kahramanlarının hatırası anılıyor.
 
9 Mayıs uzun zamandır Ermenistan için üçlü bir "tatil" olmuştur. Ancak 2020'de Azerbaycan'ın zaferi ile bu bayramlar yas tuttu. Böylece Ermeniler 9 Mayıs'ı Şuşa'nın işgal günü ve sözde "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu Günü" olarak kutladılar. Ancak 44 günlük savaşın ardından bu tarihler Ermeniler için kara bir bayram haline geldi. 
 
Dünya Savaşı'nda 320.000 Ermeni'nin cepheye gittiğini, 175.000'inin öldüğünü belirtmek gerekir.
 
Batı Cephesi

Eski Sovyetler Birliği'nin Batılı cumhuriyetleri ortak tarihe daha duyarlıdır. Bazıları savaşı ve sonrasını "kölelik" olarak görürken, diğerleri atalarının kahramanlığını övüyor.
 
Belarus savaşta 2,4 milyon vatandaşını kaybetti. Belaruslular için Zafer Bayramı yılın ana tatillerinden biridir. Tüm bölgelerde askeri anıtlara çiçekler getirilir, mitingler ve tatil konserleri düzenlenir ve akşamları gökyüzü havai fişeklerle boyanır. 
 
Moldova'ya gelince , savaşa yaklaşık 400.000 kişi katıldı ve yaklaşık 84.000 kişi öldü. Moldova'daki pek çok kişi tatili siyasallaştırmak istemiyor. Onlar için 9 Mayıs hüzün ve sevinç günüdür. 
 
2022 yılına kadar, Baltık ülkelerinde II. Dünya Savaşı'ndaki zafer kutlandı. Ancak Letonya'da 9 Mayıs şimdiden Ukrayna'da öldürülenleri Anma Günü olarak adlandırıldı ve Litvanya'da da benzer bir teklif düşünüldü . Her iki cumhuriyette de tatil etkinlikleri yasaklandı.

Ayrıca Letonya'da 9 Mayıs anıtlarının yıkılması da tartışılıyor.

Artık kanlı bir savaş alanı olan Ukrayna , İkinci Dünya Savaşı'nda nüfusunun beşte birini kaybetti. 1,3 milyon Ukraynalı cephede öldürüldü ve 1,3 milyonu da Nazi kamplarında öldürüldü. Bu ülkede 9 Mayıs tatil, 8 Mayıs ise "Anma ve Yas Günü" ilan edildi.
 
1 Eylül 1939'da Nazi Almanyasının, yıldırım hızındaki "Barbarossa" planı temelinde Polonya'yı işgal ettiğini hatırlayın. Böylece insanlık tarihinin en kanlı savaşı olan İkinci Dünya Savaşı başladı. 22 Haziran 1941'de Hitler Almanyası, Azerbaycan da dahil olmak üzere SSCB'ye saldırdı. Savaş, 9 Mayıs 1945'te Berlin'deki Reichstag binasına faşizm bayrağının indirilmesi ve SSCB bayrağının çekilmesiyle sona erdi.
Yazı: Aysel Muharrem
İlk yayın yeri: https://modern.az/aktual/347466/9mayi-lkeler-nece-qeyd-edir/

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum