Prof. Dr. Hasan Köni: Bu Türkiye için kabus senaryosudur

Prof. Dr. Hasan Köni: "Bu Türkiye için kabus senaryosudur" Milliyet gazetesinde yayımlanan haber yorumda Hasan Köni Rusya ve NATO arsasında yaşanan gelişmelerin Türkiye için kabus senaryosu olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Hasan Köni: Bu Türkiye için kabus senaryosudur
28 Kasım 2021 - 12:00

Milliyet Gazetesinden Mert İnan'ın yaşanan bölgesel ve uluslararası gelişmeler üzerine Prof. Dr. Hasan Köni ile yaptığı görüşme'nin çok önemli mesajlar içerdiği görülmektedir.
"Rusya’nın sınırındaki sosyal yapıyı korumaya yöneldiğini belirten Koni “Bu durumda NATO geçersiz kalıyor. Ukrayna krizi üzerinden sanal Rus tehdidi oluşturularak ‘NATO-ABD olmazsa olmaz’ algısı yaratılıyor” dedi. Öte yandan Koni, "Olur da Rusya, Ukrayna’ya müdahale eder, ABD de bu müdahaleye karşı askeri hareket başlatırsa, bu senaryo Türkiye için kabus senaryosudur.” ifadelerini kullandı."


‘Türkiye arada kalan ülke’

“Türkiye Ukrayna meselesinde arada kalan ülke konumunda. Ruslar, Türkiye’yi Ukrayna’ya yönelik İHA, SİHA satışından dolayı uyarıyor. Çok hassas dengeler söz konusu. Türkiye ise bir yandan nükleer santral anlaşması, enerji ithalatı ile Rusya’nın önemli müşterisi konumunda. Rusları direkt karşımıza alamayacağımız gibi stratejik açıdan batı bloğuna da sırt dönmemiz mümkün değil. Türkiye, ne olursa olsun kendi güvenliğini gözeterek, Ukrayna krizinde geri planda durduğunu, sadece kendi güvenliğini düşünen bir ülke pozisyonunda olduğunu açıkça her defasında deklare etmelidir. Türkiye iki ülke arasında da denge politikası gütmeye çalışsa da, NATO üyesi olarak ABD ve NATO’nun olası müdahalesi durumdan Batı bloğunda yer alacak. ABD ise müttefiklikten bahsederken, PKK-YPG’ye silah temin etmeye devam ediyor. ABD’nin Avrupa dışında gidip mahvetmediği bir ülke olmadığını düşünürsek Ukrayna’ya müdahil olması Avrupa’da büyük krize neden olur.” 

Yazının devamı için:https://www.milliyet.com.tr/gundem/prof-dr-hasan-koni-bu-turkiye-icin-kabus-senaryosu-olur-6650566

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum