Prof. Dr. Ayşe İLKER'in "Bir Başka Sevda" adlı kitabı çıktı.

Prof. Dr. Ayşe İLKER'in "Bir Başka Sevda" adlı kitabı çıktı.
01 Mart 2020 - 11:54 - Güncelleme: 01 Mart 2020 - 12:15

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe İLKER'in ilk baskısı 1987 yılında Kültür Bakanlığınca yayınlanan "Bir Başka Sevda"  adlı hikaye kitabı Ötüken Neşriyat etiketiyle raflardaki yerini tekrardan aldı. 

Kitabın içeriğiyle ilgili Ötüken Neşriyat'ın resmi internet sitesindeki bilgilere göre şu bilgilere ulaşıyoruz:

"Bu kitaptaki hikâyeler; insanların evlerinden çıkamadığı zamanların, 1980 öncesi günlerin ve tam da Türkiye’nin bir dönüşüme sürüklendiği bıçak sırtı olayların anlatıldığı gerçekliğe ve yaşanmışlığa dayanıyor. Derinde ülke üzerinde oynanan oyunları görme çabasıyla yoğrulan ve gündelik ilişkilerde, aile bağlarını, arkadaşlık ve dostlukları ele alan, mahallenin ve sokağın soluk alış verişlerini duyuran hikâyeler çoğunluğu. Yazarın, üniversite öğrenciliği yıllarından itibaren işleyen kalemi, ilk öğretmenlik tecrübeleriyle daha da işler hale geliyor ve umudunu hiç tüketmeyen bir Türkçe sevdasıyla, Türk dünyasına kapıların ilk aralandığı o sihirli günlerin aydınlığıyla işlemeye devam ediyor. İlk çalışmalar da olsa, Ayşe İlker’in gençlik döneminin sancılarıyla, olup biteni tahlil etme çabasıyla olgunlaşmış hikâyeler olarak çıkıyor karşımıza.

Ötüken Kitap | Bir Başka Sevda Ayşe İlker
 
İlk baskısı 1987 yılında Kültür Bakanlığınca yapılan ve on bin adet basılan “Bir Başka Sevda” daki hikâyeler, Milli Eğitim Bakanlığı ve özel yayınevlerinin ders kitaplarında “konu metni” olarak da işlenmiştir. Ömür Törpüsü, Bir Şekerli Bir Ispanaklı ve Çiçek ve Umut hikâyeleri ilkokul ve ortaokul Türkçe kitaplarında yer almıştır. Bir Başka Sevda ve Ayşe İlker hakkında bir de yüksek lisans tezi yapılmıştır."
 

Prof. Dr. Ayşe İlker Kimdir?

1960 yılında Manisa’da doğan Ayşe İlker Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesini bitirdi. Gazi Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora yapan Ayşe İlker 1990-1994 yılları arasında Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Halen Celal Bayar Üniversitesi’nde Profesör olarak görev yapmakta olan İlker, öykü, araştırma inceleme ve makale ve derleme yazıları kaleme aldı.

ayşe ilker kimdir ile ilgili görsel sonucu

 

 
Bu haber 1008 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum