Pompeii'de küllerle kaplı, en iyi korunmuş bedenler bulundu

İtalya'nın ünlü Pompeii bölgesinde bilim insanlarını da şaşırtan bir manzara ortaya çıktı. Arkeologlar, küllerle kaplı iki insan bedeni buldu.

Pompeii'de küllerle kaplı, en iyi korunmuş bedenler bulundu
22 Kasım 2020 - 11:41 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 12:15

İtalya'nın ünlü Pompeii bölgesinde bilim insanlarını da şaşırtan bir manzara ortaya çıktı. Arkeologlar, küllerle kaplı iki insan bedeni buldu. Kalıntılar, milattan sonra 79'da yaşanan yanardağ patlamasından sonra kalan ve en iyi korunmuş bedenler...

İtalya'nın en çok turist ağırlayan bölgelerinden biri olan Roma kenti Pompeii'de, bilim insanlarını da heyecandıran bir manzara ortaya çıktı.

basliksiz-1-002.jpg
İki bin yıl önce Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Pompeii kenti, adeta büyük bir mezarlığa dönüşmüştü.

İtalyan Kültür Bakanlığı, bölgede yıllar sonra büyük bir keşif yapıldığını duyurdu. Açıklamada, çok iyi korunmuş iki insan bedeninin bulunduğu belirtildi.

BİRİ SAHİP, BİRİ KÖLE

Küller içinde kalmış insanlardan birinin 30 ile 40 yaşlarında ve sosyal statüsünün daha üstün olduğunu açıklayan yetkililer, ikinci bedenin sahibinin ise 18 ile 23 yaşlarında bir köle olduğunu ifade etti.

YARALAR KÜLLERLE KAPATILMIŞ

Cansız bedenlerin antik Pompeii'nin merkezinden 700 metre uzakta, kuzeybatıda bulunduğunu açıklayan yetkililer "İncelemelerin devam ettiği büyük bir malikanenin bodrumunda bulundu. Kalıntıların diş ve kemikleri çok iyi korunmuş, yumuşak dokularındaki yaralar ise külle kapatılmış" ifadelerini kullandı.

Kültür Bakanı Dario Franceshini ise Pompeii'nin çok önemli bir arkeolojik bölge olduğunu belirterek "Araştırma yapmak ve çalışmak için harika bir alan" diye konuştu.
Kaynak:https://www.karar.com/pompeiide-kullerle-kapli-en-iyi-korunmus-bedenler-bulundu-1594836


Bu haber 534 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum