Özbekistan, 1 Ağustos'ta Latin harflerine dayalı yeni alfabeyi kullanacak

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, dün Karakalpakistan Bakanlar Kurulu, Taşkent ve bölge yönetimlerinin yanı sıra bakanlıklara, daire ve kuruluşlara, Latin harflerine dayalı Özbek alfabesine geçişin hızlandırılması talimatı verdi. Bu kararla, 1 Ağustos 2021’den itibaren Özbekistan’da tüm resmi belgeler, yer adları, sokak, devlet kurum adları Latin harfleri ile yazılacak.

Özbekistan, 1 Ağustos'ta Latin harflerine dayalı yeni alfabeyi kullanacak
08 Temmuz 2021 - 11:37

Özbekistan’da Latin alfabesine geçişe ilişkin resmi adımlar atılmaya başladı. Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, 6 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı açıklamada; Özbekistan’ın genelinde Latin alfabesine dayalı yeni Özbek alfabesine geçişin hızlanması talimatı verdi. Ülkede, 10 Şubat 2021 tarihinde Özbekistan Bakanlar Kurulu, Latin alfabesine kademeli geçişi öngören yol haritasını onaylamıştı. Başbakan Aripov’un resmi talimatıyla, Özbekistan’da 1 Ağustos 2021’a kadar tüm devlet belgeleri, mahalle ve sokak adları, terimler, tabelalar, medya kampanyaları, kurum ve kuruluş adları Latin harflerine dayalı yeni Özbek Alfabesiyle yazılacak.

Özbekistan'da Abdulla Aripov yeniden başbakan oldu | NTV

Başbakanın kararıyla devlet görevlileri, “Özbekistan’ın bağımsızlığının 30. yıldönümünü kutlamaya hazırlık olarak” alfabe değişikliği hazırlıklarını 1 Ağustos’a kadar tamamlayacak ve uygulamaya koyacak.

ÖZBEKİSTAN’DAN LATİN ALFABESİ ADIMI

Özbekistan’da Latin harflerine uyarlanan alfabenin taslak hali paylaşıldı. Özbekistan devleti, 1 Ocak 2023’te Latin Alfabesine geçişi hızlandıracak olan taslağı, Özbek kamuoyunun onayına sundu. İşte Özbekistan’da tartışmaya sunulan yeni Latin Alfabesi şu şekilde olacak:

Resim
Özbekistan’ın yeni Latin Alfabesi taslağı

ÖZBEKİSTAN’DA LATİN ALFABESİNE GEÇİŞ İÇİN TASLAK YAYIMLANDI

Taslak alfabede, yürürlükte olan Latin harflerine uyarlanan Özbekistan alfabesinde kullanılan “sh, ch, o’, g’” harfleri yerine Türkiye Türkçesindeki gibi “ş, ç, ö ve ğ” harfleri yer aldı.

ÖZBEKİSTAN 2023’TE TAMAMEN LATİN ALFABESİNE GEÇECEK

Özbekistan’da geçen ay hükumet, kademeli olarak Latin alfabesine geçilmesine ilişkin yol haritasını onaylamıştı. Özbekistan hükumeti, 12 Şubat 2021’de resmi yazışmaların ve ulusal medyanın Kiril alfabesi yerine Latin alfabesine nihai geçişine ilişkin kararnameyi kabul etti. Karara göre, 1 Ocak 2023’ten itibaren ülkedeki tüm kurum ve kuruluşların faaliyetleri ile resmi yazışmaları Latin alfabesiyle yapılacak. 

Kırım Haber Ajansı - QHA
Ömer Cihad Kaya
07 Temmuz 2021, 14:33

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum