Nazım Hikmet'in iki eserinin yazılış süreçleri

Nâzım Hikmet’in en çok ilgi gören eserleri ‘Kuvâyi Milliye’ ve ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’nın yazılış ve yayımlanma süreçlerini ele alan ‘Kayıp Destan’ın İzinde-Nâzım Hikmet, İdeoloji ve Yeniden Yazmak’ kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldı.

Nazım Hikmet'in iki eserinin yazılış süreçleri
31 Temmuz 2022 - 10:17 - Güncelleme: 02 Ağustos 2022 - 19:06

SALİHA SULTAN

NAZIM HİKMET'İN İKİ ESERİNİN YAZILIŞ SÜREÇLERİ MESADA

Nâzım Hikmet’in en çok ilgi gören eserleri ‘Kuvâyi Milliye’ ve ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’nın yazılış ve yayımlanma süreçlerini ele alan ‘Kayıp Destan’ın İzinde-Nâzım Hikmet, İdeoloji ve Yeniden Yazmak’ kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldı. Erkan Irmak tarafından kaleme alınan kitap, Nazım’ın iki eserinin Türkiye’deki rejim ve tarih anlayışıyla ilişkilerini, okur tarafından alımlanışlarını ve tür olarak konumlarını tartışıyor ve iki eseri karşılaştırarak Kuvâyi Milliye’nin Memleketimden İnsan Manzaraları içinde nasıl yeniden yazıldığını ve bu yeniden yazılmanın ne anlama geldiğini sorguluyor. Kitap, Nâzım Hikmet’in yazarlığına odaklanan edebi çalışmalar alanındaki eksikliği gidermek yönünde önemli bir adım niteliği de taşıyor.

İlk yayın yeri: https://www.karar.com/kultur-sanat-haberleri/nazim-hikmetin-iki-eserinin-yazilis-surecleri-masada-1677918

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum