Mustafa Kemal Atatürk'ün Herkes Tarafından Bilinmeyen Özellikleri...

İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün Herkes Tarafından Bilinmeyen

 Mustafa Kemal Atatürk'ün Herkes Tarafından Bilinmeyen Özellikleri...
10 Kasım 2021 - 10:02

1. 'Ata' lafını sevmezdi-'Atatürk' lafını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal'de çok beğenerek soyadı olarak almıştı. Kendisine 'Ata' diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı. İsmini daima türk'le beraber söylendiğini duymak onun en büyük tutkusuydu
2/30

Son yılbaşı gecesi- 1937yi 1938e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ile baş başa geçirmişti. O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti.
3/30

Köşkteki güvercinlik- Kuşları çok severdi. Çankaya Köşkü`nde özel bir bakıcının ilgilendiği güvercinliği vardı.
4/30

Yağcılara çok kızardı- Yağcılara çok kızardı. Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.
5/30

En başarılı olduğu ders matematikti- Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.
6/30

Bilardo ve yüzme sevdası- Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.
7/30

Bir ricası baş tacıdır- Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, 'Hafız Hanım benim hatırım için başındaki örtüyü acar mısın?' diye sormuştu. Kadın baş örtüsünü açarak, Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü.
8/30

Kulakları duyan tek kişi- Fransız tarihçisi Herriot Ankaraya geldiğinde Gazinin kulaklarının duyuyor olmasına şaşırmış anılarında bunu esprili bir dille anlatmıştı: 'T.C`de bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar'.
9/30

Kan görmeye dayanamazdı- Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.
10/30

Fasulyesine poker oynardı- Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.
11/30

Yabancı dile meraklıydı- Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızca´yı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı. Konuşurken araya Fransızca sözcükler de eklerdi.
12/30

Kurbanları bağışlardı- Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi.
13/30

'Laiklik adam olmaktır!'- İlk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlamadığını söyleyince Gazi çok sinirlenmiş ve elini kürsüye vurarak bir din bilgini olan üyeye cevap vermişti: 'Adam olmak demektir hocam, adam olmak!'
14/30

18. 'Bu nasıl halkçılık?'- Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. Kondüktörünmilletvekillerinden bilet parası almamasına şaşırmış nedeninisormuştu. Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş, 'Ne de güzel halkçılık ama' demişti.
15/30

Sigara pazarlığı- Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr. Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk 'sekiz' demişti. Doktor bunu günde iki pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti:'Ben zaten iki paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım'.
16/30

Hoşgörülüydü- Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış, 'Alın bunu kendi içsin' diyerek Atatürk`e küfretmişti. Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra 'Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin' dedi.
17/30

Düzen takıntısı vardı- Evinde, çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.
18/30

Kendi başına traş olmazdı-Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanın üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi. Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.
19/30

Papa'nın elçisine kendi elleriyle kıyafet hazırlatmıştır- Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.
20/30

Cumhurbaşkanlığından sıkılıyordu- Hayatının çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.
21/30

Hazin bir hikaye- Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan Mustafa Kemalin evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanımın mezarının nerede olduğu bilinmiyor
22/30

Rumeli şivesi- Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.
23/30

Beden ölçüleri- Boyu 1.74 idi. Hayatinin son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46´ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi.
24/30

Lacivert takım elbise giymezdi-Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.
25/30

Gömleklerinin tümü beyazdı- Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçrede özel olarak dikilirken sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlunda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.
26/30

Tam bir salon adamıydı- En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu. Klasik Batı müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.
27/30

Kabul salonundaki at yavrusu- Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. 'Fox' adını verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.
28/30

Başucu kitabı Çalıkuşu'ydu- Binlerce kitabı vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayatı boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Güntekin´in ünlü 'Çalıkuşu' romanını hep yanında taşır, her gün rast gele bir yerinden acar, birkaç sayfa okurdu.
29/30

En büyük hayali dünya turuna çıkmaktı-Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.
30/30

En sevdiği yemek kuru fasulye ve pilavdır- Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.
Kaynak:https://www.yenicaggazetesi.com.tr/10-kasim-2021-mustafa-kemal-ataturkun-bilinmeyenleri--485924h.htm#30


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum