Mehmet Genç Hoca'yı kaybettik

Osmanlı'nın devlet, ekonomi ve sosyal hayatına ilişkin kıymetli çalışmalara imza atan ve Türkiye’nin önde gelen tarihçileri arasında gösterilen Mehmet Genç Hoca hayatını kaybetti.

Mehmet Genç Hoca'yı kaybettik
19 Mart 2021 - 11:46 - Güncelleme: 19 Mart 2021 - 20:40

Sosyal bilimler alanında yeri doldurulamayacak isimlerden olan Mehmet Genç hoca, 87 yaşında vefat etti. İktisat tarihi alanında çok önemli çalışmalarına imza atan Genç, Osmanlı İktisat Tarihi konusunda dünyanın sayılı isimlerinden biriydi.  

İktisat tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan tarihçi Dr. Mehmet Genç için Fatih Camisi'nde cuma namazına müteakip tören düzenlenecek.      

Cenaze namazının ardından Genç'in naaşı Fatih Camisi Haziresi'nde defnedilecek.

MEHMET GENÇ KİMDİR?  

Mehmet Genç, 1934’te Arhavi’de doğdu. 1953’te İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nden, 1958’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1959’da Ankara vilayetinde maiyet memurluğu ve Şereflikoçhisar kazasında kaymakam vekilliği yaptı.  

1960’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Türk İktisat Tarihi Enstitüsü’ne asistan olarak girdi. 1965’ten 1982’ye kadar aynı enstitüde İktisat Tarihi uzmanı olarak çalıştı.  

1983’ten itibaren Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak İktisat Tarihi ve Tarih Metodolojisi dersleri verdi. 1985-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora sınıflarında Tarih ve Sosyal Bilimler konusunda dersler verdi.  

1996’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Genel Sosyoloji ve Metodoloji dalında Doktora Şeref Diploması tevcih edildi. 1999’da emekliye ayrıldı. Hâlen İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.  

1973’ten itibaren Osmanlı İktisat Tarihi alanında millî ve milletlerarası birçok seminer ve toplantıda tebliğler sunmuştur. Çeşitli dergilerde Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Yunanca yayınlanmış birçok makalesi vardır.  

Bu tebliğ ve makalelerin önemli bir bölümü bazı ilavelerle Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Ekonomi adı ile Ötüken Yayınevi’nden 2000 yılında kitap olarak yayınlanmıştır. Kitap, yayınlandığı yıl Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Fikir Dalında ödüle layık görülmüştür.

Bu haber 6015 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum