Mehdi Dehkan Yazdı: Prof.Dr Cevad Heyet İran'da ((varlık)) ilk  Türkoloji Derginin yöneticisi

Prof.dr Cavad Heyet İran İslami devriminden sonra İranda ((varlık)) ilk  Türkologi derginin yöneticisi

Mehdi Dehkan Yazdı: Prof.Dr Cevad Heyet İran'da ((varlık)) ilk  Türkoloji Derginin yöneticisi
17 Temmuz 2021 - 11:49
Prof.dr Cavad Heyet İran İslami devriminden sonra İranda ((varlık)) ilk  Türkologi derginin yöneticisi
 
Mehdi Dehkan

24 Mayıs 1925 tarihinde Tebriz’de dünyaya geldi. Babası, bir din ve siyaset adamı olan Ali Heyet’tir. Ali Bey, Meşrutiyet Fermanı'nı Necef’ten Tahran’a götüren heyetin başında olduğu için aile “Heyet” soyadını almıştır.
1941 yılında Tahran Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp öğrenimine İstanbul’da devam etti. İran’dan Türkiye’ye gönderilen ilk öğrenci grubundaydı. 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimi için üç yıl daha İstanbul’da kalan Heyet, 1949’da Paris’e giderek ihtisasını orada tamamladı, 1952’de Yüksek Mütehassıs Cerrah olarak Tahran’a döndü.
Hidayet ve Adliye devlet hastanelerinde cerrahlık klinikleri kurup başkanlığını yapan Heyet, daha sonra "Cavid" adlı özel bir hastane kurarak hizmetini ve çalışmalarını burada devam ettirmiştir.
1961 yılında İran’da ilk açık kalp ameliyatını; 1969’da ise ilk kalp kapakçığı değiştirme, insanlarda böbrek nakli, köpeklerde kalp nakli ameliyatlarını gerçekleştirdi. 1963 yılında Dünya Cerrahlar Cemiyeti’ne, 1983’te Fransa Cerrahi Akademisi’ne üye seçildi. 12 yıl boyunca "Tıp Bilimi" (Daneşe Pezeki) adlı dergiyi yayımladı.
1979’daki İran devriminin ardından doğan koşulları değerlendirerek bir Türkoloji dergisi yayımlamaya başladı.[2] Varlık dergisini çıkararak, dergide Azerbaycan-Türk dili, edebiyatı, tarihi ve folkloruyla ilgili makaleleri yayınladı. Dergi, dilin yeniden canlanmasında çok önemli bir rol oynadı ve böylece, dünya Türkoloji biliminin önemli dergilerinden biri olarak literatüre geçti.
Heyet, Azerbaycan'da gerek tıp, gerekse Türkoloji alanında birçok üniversitenin fahri doktoru ve profesörü unvanını aldı. Türkiye’de de Türk Dil Kurumunun şeref üyesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin de fahri doktorudur.
Cevat Heyet, 12 Ağustos 2014 tarihinde Azerbaycan’da hayatını kaybetti. Cenazesi Bakü Fahri Hıyabanı'nda toprağa verildi.

Tınının yurdu  uçmak olsun..

Prof.dr.Cavad  Heyet'in bazı eserleri:
  • Türk Dilinin ve Lehçelerinin Tarihî Seyri
  • Azerbaycan Edebiyatına Bir Bakış, 2 cilt
  • Azerbaycan Şifahî Halk Edebiyatı
  • Türklerin Tarihi ve Ferhengine (Kültür) Bir Bakış
  • Edebiyatşınaslık
    •                                       Araştırmacı Yazar 

Bu haber 1199 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum