Marmara Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof. Dr. Kemal Karpat'ı anma toplantısı

Marmara Üniversetisi Tarih Bölümü, Prof. Dr. Kemal Karpat’ı anma toplantısı düzenleyecek. Katılımcıları arasında Prof. Dr. Hakan Kırımlı’nın da yer alacağı program çevrimiçi gerçekleştirilecek.

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof. Dr. Kemal Karpat'ı anma toplantısı
16 Şubat 2021 - 13:35

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü, 19 Şubat 2021 Cuma günü saat 17:00’de vefatının 2’inci senesi dolayısıyla, Prof.Dr. Kemal Karpat’ı Anma Toplantısı düzenleyecek. Anma etkinliği, Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. “Marmara Tarih” adlı Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak programın katılımcıları arasında Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Prof. Dr. Mehmet Genç, Prof. Dr. İlhan Şahin, Dr. Deniz Balgamış ve Kaan Durukan yer alacak.

Programın Youtube linki için tıklayınız.

KIRIM’DAN DOBRUCA’YA, TÜRKİYE’DEN ABD’YE KIRIM TATARI TARİHÇİ KEMAL KARPAT’IN HAYATI

Romanya’nın Dobruca bölgesinde Babadağ kasabasında doğdu. Ailesi, Kırım’dan Dobruca’ya, oradan da Anadolu’ya göçen Kırım Tatar asıllı idi. Karpat’ın çocukluğu, doğduğu Kuzey Dobruca’da geçti.
Prof. Dr. Kemal Karpat, ailesi İstanbul’a taşınınca gençlik yıllarını geçirdiği bu şehirde üniversiteye başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Washington ve New York üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine master ve doktora yaptı.

Romanya’daki tarih ihtisasının ardından Amerikan tarihi, Rus tarihi, Ortadoğu tarihi ve Osmanlı tarihi konularında çeşitli kurslara katılan Karpat, akademik çalışmalarına 1950 yılında New York ve Washington üniversitelerinde başladı.
Karpat; Harvard, Princeton, Colombia, ODTÜ, Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi pek çok seçkin üniversitede ders verdi. Bir dönem Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde de görev aldı.

Kemal Karpat, 1970-1988 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığı’nı yürüttü, Türk Araştırmaları Derneği ile Türk Araştırmaları Kurumu’nun başkanlıklarını yaptı. Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneği’nin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın bölüm başkanlığı görevini yaptı.
Türk Tarih Kurumu onur üyesi olan Karpat, bilimsel çalışmaları dolayısıyla Romanya bağımsızlık madalyası ve Bükreş Üniversitesi Dimitri Cantemir madalyasıyla ödülendirildi. Karpat, Romanya Ovidius Üniversitesi ve Rusya Çuvaş Milli Üniversitesi onur doktorası, Rusya Kazan Bilimler Akademisi Onursal üyeliği, Wisconsin Üniversitesi Hilldale Ödülü ve Türk Bilimler Akademisi Ödülü’ne layık görüldü.

Kendisi de bir Kırım Tatarı olan Karpat, Türk siyasi tarihi, sosyoloji ve ideolojileri başta pek çok konuda eserler verdi. Dünyanın pek çok önemli üniversitesinde dersler vererek, öğrenci yetiştirdi. Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının değerli simalarından Prof. Hakan Kırımlı’nın da hocasıydı.
20 Şubat 2019’da vefat eden Ünlü Kırım Tatar tarihçi Kemal Karpat için 25 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlük Binası’nda cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Prof. Dr. Kemal Karpat, Fatih Camii haziresine defnedildi.

ESERLERİ

Tarihçi Kemal Karpat, 20 ülkede yayımlanan 100’ü aşkın makaleye ve çok sayıda kitaba imza attı. Eserlerinden bazıları şunlardır:

Türk Demokrasi Tarihi (1967), Gecekondu Üzerine (1973), Türkiye’de Toplumsal Dönüşüm (1976), Osmanlı ve Dünya (2000), Osmanlı’da Hoşgörü (Yayına hazırlama, 2000), Ortadoğu’da Osmanlı Mirası ve Ulusçuluk (2001), Osmanlı Modernleşmesi (2002), Türkiye ve Orta Asya (2003), Osmanlı Nüfusu 1830-1914(2003), Balkanlar’da Osmanlı Mirası ve Ulusçuluk (2004), İslâm’ın Siyasallaşması (2004), Osmanlı Geçmişi ve Bugünün Türkiye’si, Çağdaş Türk Edebiyatında Sosyal Konular, Osmanlı’da Değişim Modernleşme ve Ulusçuluk (2005), Türkiye’de Siyasal Sistemin Evrimi 1876-1980 (2005).


https://qha.com.tr/haberler/

Ayyıldız Huri Kaptan
15 Şubat 2021, 15:57


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum