Manisa Kültür Sohbetlerinde Mevlana Konuşuldu

Manisa Kültür Sohbetlerinde Mevlana Celaleddin-i Rumi konuşuldu.

Manisa Kültür Sohbetlerinde Mevlana Konuşuldu
15 Ekim 2021 - 10:58
Manisa Kültür Sohbetlerinde Mevlana Konuşuldu

Manisa Kültür Sohbetlerinde Mevlana Celaleddin-i Rumi konuşuldu.
MCBÜ Emekli Öğretim Görevlisi M. Veysi Dörbudak ve Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Kurucusu Doç. Dr. Nuri Şimşekler’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Mevlana’nın kimliğine dair önemli bilgiler verildi.

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşen Manisa Kültür Sohbetlerinin 14 Ekim 2021 tarihli oturumunda Mevlana’nın değişik yönleri anlatıldı. Allah, insan, çevre, sevgi, hoşgörü, Mevlana ve rol modellik; Dünya’da Mevlana algı ve anlayışı, Mevlana’yı nasıl anlamalı ve tanımalıyız gibi pek çok konuya açıklık getiren Doç. Dr. Nuri Şimşekler Mesnevi, Fihi Ma Fi, Divan-ı Kebir, Mektuplar gibi kitaplarının ölümünden 100 yıl sonra kaleme alındığını ifade eden Şimşekler ABD, Avrupa ve bazı çevrelerin Mevlana’yı özellikle ön plana çıkarmasında Mevlana düşüncesini yönlendirme ve özünden uzaklaştırma amacı olduğunun altını çizdi.
Mevlana’nın eserlerinin Farsça yazılmış olduğunu ve bunun dönemin kültürel ve coğrafi şartlardan kaynaklanan bir zorunluluk olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.
Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana Celaddin, Ahi Evran, Yunus Emre, Sadreddin Konevi gibi Türk önderlerinin aynı mesajı verdiklerini, özlerinin ve beslendikleri kaynaklarının aynı olduğu vurgulandı.

Toplantı soru cevap bölümünden sonra Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak’ın teşekkür konuşması ve hediye takdimiyle sona erdi.

 
Bu haber 427 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum