MACARİSTAN'DAKİ OSMANLI İZLERİNDEN GÜL BABA TÜRBESİ, ULUSLARARASI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

MACARİSTAN'DAKİ OSMANLI İZLERİNDEN GÜL BABA TÜRBESİ, ULUSLARARASI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
23 Temmuz 2020 - 21:43

Macaristan’daki Osmanlı eserleri arasında yer alan Gül Baba Türbesi, iki ayrı dalda uluslararası mükemmeliyet ödülü aldı.

Gül Baba Türbesi, Türkiye ve Macaristan hükumetlerinin ortak projesiyle restore edilmiş ve Macaristan’da ziyaretçilere kazandırılmıştı.

Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı, Gül Baba Türbesi’nin, Uluslararası Gayrimenkul Federasyonunun (FIABCI) tüm dünyadan en prestijli projeleri değerlendirdiği “2020 Prix d’Excellence (Mükemmeliyet)” yarışmasında iki ödüle birden layık görüldüğünü duyurdu.

Öte yandan, Türbenin bu yıl Kamu Binaları Kategorisi’nde “altın”, Kültürel Mirası Koruma Kategorisi’nde de “gümüş” ödülün sahibi olduğu öğrenildi.

Açıklamada, FIABCI jürisinin, ”Proje, sadece türbe binasının kendisini ve yakın çevresini yenilemekle kalmayıp aynı zamanda mimari ve peyzaj mimarisini de birleştiren bütünsel yaklaşımı sayesinde, tüm kompleks yeni bir görünüme sahip olmuş ve geçmişte büyük ölçüde ihmal edilen çevredeki sokakların da yenilenmesini sağlamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA


Bu haber 356 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum