KIZIK BEYİ TÜRK MİLLETİNİN KANAYAN YARASINA PARMAĞINI BASMIŞ…!!! - Yazan: İsmail UÇAKCI

KIZIK BEYİ TÜRK MİLLETİNİN KANAYAN YARASINA PARMAĞINI BASMIŞ…!!! - Yazan: İsmail UÇAKCI
05 Ocak 2021 - 19:33 - Güncelleme: 05 Ocak 2021 - 19:44

KIZIK BEYİ TÜRK MİLLETİNİN KANAYAN YARASINA PARMAĞINI BASMIŞ…!!!


Kuruluş Osman Kurgu Filmini İrdelemiş, Bizde Destek Olalım:
Türkiye Kızık Boyu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Eğitimci Yazar Nafi Çağlar Beye…
Türk Milli Tarihine Karşı Yapılan Kurguları Anlatmış: TRT. Devlet Televizyonunda gösterime sunulan Kuruluş Osman Dizisini gündemine almış; Osmanlı’nın kurucu mimarı Şeyh Ede’bali dururken, filme İbni Arab-î adlı hayali bir şeyhin kurgulandığı ve bu kişinin Kayı Boyu Beylerine hükmettiği, Türk Töresinde yok diye kadınların Toya (Kurultay) alınmadığı, Dündar Bey ve Savcı Beyin hain ilan edilerek Kayı Boyunun en soylu boy olarak nitelendirildiği konusunu irdelemiş. Bir takipçisi de yorumla katılarak zikir yapıyorlar, bu neyin ne diye kendisine sormuş.? Her ne  kadar Nafi Bey Filmin yapımcıları ve tarih danışmanlarına gerekli cevabı verip, şaşkınlığını bildirmiş ama.!

Bir Cevapta Bizden Olsun:
Yahu.! Ne bu sizin Arap seviciliğiniz, nereden çıkartıyor ve kurguluyorsunuz İbni’l Arab-î’yi falan; İbni’l Arab-î adlı şahıs 1165 yılında İspanya topraklarında doğmuş, Osmanlı Beyliği 1299 yılında kurulmuş, yani Osmanlı Beyliği kuruluş aşamasında iken adam 134 yaşında, yani 134 yaşında ki bir ihtiyarın İspanya’dan gelip te Osmanlı Beyliğinin kuruluşuna mı geldi kurdu diyorsunuz.?

Osmanlı Beyliğinin kuruluşu için canla başla mücadele etmiş koskoca Anadolu Alp’i, Ereni Baba-î Tarikatı Şeyhi ve üstelik Osman Beyin kayınbabası Şeyh Ede-bali varken, Bilecik yöresinde derin izler bırakmış Türk Beyi İsa Sofi ve Abdal Musa gibi Osmanlının kuruluşu ve güçlenmesinde büyük emeği geçmiş Bektaş-î tarikatın şeyhi varken hayali bir Arap’ı kahramanlaştırıp, Türk Milletinin gösterimine sunuyor ve benim asıl milletime hüküm ettiriyorsunuz.?

Törelerde kadın Toya (Kurultay) alınmaz dediğiniz millet tarihinde Tomris Hatun, Sevli Sultan gibi kadınları Toylarda (Kurultay) Hakan seçmiş.? Hain olarak nitelediğiniz Dündar ve Savcı Beyler Oğuz Boylarının asil ve cengaver aşiret beyleri, kurgunuz da  ne hakla hain ilan  ediyorsunuz.?

Kayılar en soylu boy oluyor da.!
Anadolu’da  Beş tane beylik (devlet) kurmuş Çepniler, Üç tane devlet kurmuş Bayındırlar ve diğer boylar soysuz mu oluyor.? Osmanlı Beyliği soylu bir beylik ise Saruhanoğulları Beyliği, Germiyanoğulları Beyliği, Hamitoğulları Beyliği, Aydınoğulları Beyliği, Çobanoğulları Beyliği, Menteşoğulları Beyliği, Eretna Beyliği, Kadı Burhanettin Beyliği, Teke Beyliği, Menteşe Beyliği, Safevi Beyliği, Dulkadirli Beyleği, Ramazanoğulları Beyliği, Memluklu Beyliği ve Anadolu’da Türk-İslam Kültürünün oluşması ve gelişmesinde en büyük emeği geçmiş Avşar Boy Beyi öncülüğünde kurulmuş Karamanoğlu Beyliği soysuz mu oluyor.?

Sizin yaptığınız ayıbın, cehaletin ötesinde Türk Milletine hakaret.!
Film sahnelerinde bu zikir de nereden çıkıyor; 1299’lu Osmanlı Beyliği kuruluş yıllarında Anadolu’da bulunan Baba-î’ler, Kalender-î’ler, Haydar-î’ler, Mevleviler ve Bektaş-î’ler zikir bilmez; Mevleviler Sema, diğerleri Semah dönerek ibadetlerini yaparlar. Zikir yapan Nakş-î, Kadr-î, Uşak-î gibi tarikatlar Anadolu’ya Osmanlı kuruluşundan yüzyıllar sonra geldi.?

Yapmayın bu ayıbı, göstermeyin bu cehaleti:
Geçmişte Diriliş adıyla sahnelediğiniz yalan, yanlış kurgu filmle bu milletin öz evlatları olan Oğuz, Uygur, Kıpçak, Özbek, Kazak evlatlarından oluşan İlhanlı Türklerini Moğol olarak niteleyip hain rollerde göstererek bu milletin atalarına hakaret ettiğiniz gibi yapmayın.?

Kurgularınızı yasalara uydurmuş, tarihten bir haber insanlara kabullendirmiş, milletin vergileriyle oluşturulmuş devlet bütçesinde milyonlarca lirayı cebe indirmiş olabilirsiniz ama, Türk Tarihinin ak sayfalarına da kara bir leke olmaktan, Türk, Norm (töre) ve değerlerinde yargılanmaktan kurtulamazsınız.?  

Araştırmacı Yazar
İsmail UÇAKCI

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum