Kırımoğlu davası: İşgalciler maddi kanıtları kaybetti

Kırımoğlu davası: İşgalciler maddi kanıtları kaybetti
08 Ekim 2021 - 21:16

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde, işgalcilerin Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı kurguladığı dava görülmeye devam ediyor. Dün yapılması planlanan duruşma, tanıklar mahkemeye gelmediği ve davadaki kanıtlar kaybolduğu için 1 Kasım 2021’e ertelendi.

Sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde, dün işgalcilerin Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı kurguladığı davanın 41. duruşması yapılması gerekiyordu. Kırımoğlu davasında maddi kanıt olarak geçen karabina, kartuş ve dört adet merminin bulunduğu yer hala tespit edilemediği için işgalci mahkeme duruşmayı erteleme kararı aldı. Kırım Haber Ajansına konuşan avukat Nikolay Polozov, “Tanık Konovalov duruşmaya video bağlantı aracılığıyla bağlanmadı ve tanık Abisov (eski Kırım sözde İçişleri Bakanı) mahkemeye gelmedi. Maddi kanıtlar hala bulunamadı. Duruşma 1 Kasım’a ertelendi.” diye belirtti.

İşgalcilerin Kırım Tatar halkının milli liderine yönelttiği, “silah ve mühimmatın uygunsuz bir şekilde saklanması” suçlaması çerçevesinde öne sürülen maddi kanıtların kaybolduğunu aktaran avukat, “Bu maddi deliller, Ukrayna Mahkemesi tarafından babasının karabinasıyla taksirle adam öldürmekten suçlu bulunan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun oğlu Hayser Cemilev’in davasında kullanıldı. Hayser’in davası, işgalden sonra Rusya’nın Krasnodar Bölge Mahkemesinde tekrar görüldü. Krasnodar Bölge Mahkemesinin kararına göre karabina, mermi ve kartuş dahil olmak üzere delillerin sözde Kırım İçişleri Bakanlığında saklanması gerekiyordu. Ancak sözde Bakanlık mahkemeye maddi delillerin onlarda olmadığını bildirdi.” şeklinde açıklama yaptı.

İŞGALCİLERDEN KIRIMOĞLU HAKKINDA DÜZMECE SUÇLAMALAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da sözde Soruşturma Komitesinin nisan ayında, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Bahçesaray’daki evine sözde mahkeme celbi gönderdiği bildirilmişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı bir şekilde faaliyet yürüten Moskova kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na yöneltilen sözde suçlamaların ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.

Sözde Soruşturma Komitesinin, Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu’na 8 Nisan 2020 tarihinde sözde mahkeme celbi göndererek, “Rusya sınırını yasa dışı olarak geçmek”, “Patlayıcı maddelerin satın alınması ve bulundurulması”ve“Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etmek”suçlarıyla itham etmişti. İşgalciler, bu sözde ithamlara ilişkin iki dava dosyasının ayrıntılarını yayımladı. Yayımlanan belgede, Kırımoğlu’nun, Mayıs 2014’te güya “Armyansk” kontrol noktasında “Rusya’nın devlet sınırını geçtiği” ileri sürüldü. Bir diğer suçlamanın ise oğlu Hayser Cemiloğlu’nun davasıyla bağlantılı olduğu öğrenildi.

Barışçıl eylemleri ve insan hakları mücadelesiyle dünya kamuoyunun takdirini kazanmış olan Kırımoğlu hakkındaki sözde suçlamaların, işgale karşı gerçekleştirilmesi planlanan Kırım Yürüyüşü duyurusunun ardından gelmesi dikkat çekmişti.

Bilindiği gibi Rusya işgal ettiği Kırım’ı kendi toprağı olarak kabul etse de uluslararası hukuka göre Kırım, Ukrayna toprağıdır. Buna rağmen, 2014 yılında Kırımoğlu’nun Ukrayna ana karasından Kırım’a gelişinde, işgalcilerin oluşturduğu “Armyansk kontrol noktasından” belge göstermeksizin girerek sözde “Rusya devlet sınırını” ihlal ettiğini” ileri sürmektedir. Temeli olmayan bu suçlamadan dolayı Kırımoğlu, uluslararası hukuka göre de suçlanamaz.

HAYSER CEMİLOĞLU DAVASI

Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov’u bir kaza sonucu ateşli silahla yaraladı. Olaydan sonra Edemov hayatını kaybetti. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Hayser Cemiloğlu, işgalci güçler tarafından yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya kaçırılarak, Krasnodar bölgesinde yargılamaya başlamıştı.

Rusya’nın Krasnodar Bölge Mahkemesi, 10 Haziran 2015 tarihinde Hayser Cemiloğlu’nu 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. 2 Eylül 2015’te Rusya Yüksek Mahkemesi, Krasnodar Bölge Mahkemesinin Hayser Cemiloğlu’na verdiği 5 yıl hapis cezası kararını değiştirdi ve hapis cezasını 3,5 yıla indirdi. Astrahan şehrinde alıkonulan oğlu Hayser Cemiloğlu, 25 Kasım 2016’da serbest bırakıldı. Hayser Cemiloğlu, serbest bırakılmasının ardından, avukatı Nikolay Polozov ile Ukrayna’ya gitmişti.

Kırım Tatar Milli Liderine yönelik, “Patlayıcı madde bulundurma” ve “Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etmek” suçlamaları da bu davadaki silahın evde bulundurulmasına dayandırılıyor.

SÖZDE SUÇLAMALAR KIRIM YÜRÜYÜŞÜ DUYURUSUNDAN SONRA GELDİ

Bilindiği üzere, KTMM “Dünya Şiddete ve İşgale Karşı Onur Yürüyüşü” kampanyası başlatmıştı. Ukrayna’nın ana kısmından yola çıkılıp, işgalci Rusya tarafından konulan Kırım idari sınırının geçilmesinin hedeflendiği yürüyüşe, dünyanın pek çok ülkesinden yaklaşık 15 bin kişilik katılım bekleniyordu. 3 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüş, koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Kırım Haber Ajansı - QHA
Anife Bilal
08 Ekim 2021, 13:36

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum