Kırım Tatar Teşkilatları Platformu'ndan Kırım'ın işgaline karşı çevrimiçi protesto etkinliği

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu'ndan Kırım'ın işgaline karşı çevrimiçi protesto etkinliği
28 Şubat 2021 - 01:02

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, tarafından Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 7’inci yıl dönümü çerçevesinde protesto etkinliği düzenledi. Kırım’ın işgaline karşı yapılan etkinlik, platformun Facebook sayfasından canlı olarak takip edildi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 7. yıl dönümünde, Türkiye’deki Kırım Tatar teşkilatları tarafından işgale karşı protesto etkinlikleri çerçevesinde 27 Şubat 2021 tarihinde “Kırım’ın İşgalini Protesto Etkinliği” gerçekleştirildi. Zoom platformu üzerinden yapılan etkinlik, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu‘nun Facebook sayfası üzerinden canlı olarak yayımlandı.

Protesto etkinliğine Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov da katılarak konuşmalar yaptılar. Büyükelçi Sıbiga, konuşmasının bitiminde Türkçe olarak, “Yaşasın Ukrayna, yaşasın Türkiye, yaşasın Kırım” diye kaydetti. KTMM Başkanı Çubarov, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin sürdüğü 7 yıl boyunca Vatan Kırım’la dayanışmayı sürdüren Kırım Tatar Teşkilatları Platformuna ve Kırım Tatar teşkilatlarına teşekkür etti. Çubarov ayrıca konuşmasında Kırım’ın geleceğinin Ukrayna sınırlarında Kırım Tatar Özerk Cumhuriyeti olduğunu vurgulayarak, “Yaşasın halkımız, yaşasın Kırım, yaşasın Ukrayna!” dedi.

Protestonun sunumunu gerçekleştiren DQTK Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, konuşmasına 27 Şubat 2020’de İdlip’te Rusya ve rejim güçlerince şehit edilen 36 askeri anarak başladı. Açılış konuşmasını Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit yaptı.

Etkinlikte sırasıyla konuşma yapan Kırım Tatar teşkilat başkanları ile temsilcileri şöyle:

Düzce Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Kesen, Emel dergisi Yazı İşleri Müdür Özgür Karahan, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Adnan Evren Olcay, Tekirdağ Emiryakup Kırımlılar Derneği adına Şevket Savaş, Emel Kırım Vakfı adına Niyazi Elitok, Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Recep Şen, Etimesgut Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği’nden Ergin Batur, Kırım Derneği Afyon Şubesi Başkanı İrfan Yıldırım, Kırım Derneği Aksaray Şubesi Başkanı Rıdvan Çağlayan, Kırım Derneğimizin Çorum-Alaca Temsilcisi Şükrü Bilgili, Kırım Derneği Amasya Şubesi Başkanı Metin Kırım, Kırım Derneği Bandırma Şubesi adına Ersin Okbay, Kırım Derneği Balıkesir Şubesi adına Filiz Şahan, Kırım Derneği Bursa Şubesi Başkanı Yunus Güneri, İzmir Kırım Derneği Başkanı Nuran Çağatay, Kırım Derneği Ceyhan Şubesi adına Murat Kandemir, Kırım Derneği Çatalca Şubesi Başkanı Erol Taylan, Kırım Derneği Edirne Şubesi adına Mehmet Berk Yaltırık, Kırım Derneği Gebze Şubesi Başkanı Şerife Orak, Kırım Derneği Genel Merkezi adına Genel Başkan Mükremin Şahin, Kırım Derneği İngiltere Temsilcisi Levent Aysan, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi adına Alper Yavuzeser, Kırım Derneği Keçiören Temsilcisi Uğur Akdeniz, Kırım Derneği Kırıkkale Şubesi Başkanı Uğur Yaşar Uygun, Kırım Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Şengül Talgır, Kırım Derneği Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Haldun Soydal, Kırım Derneği Manavgat Şube Başkanı Didem Başak Başkır Çalışkan, Kırım Derneği Mersin Şubesi adına Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı, Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Olgun Boydak, Kırım Derneği Nevşehir Temislcisi Semih Kırım, Kırım Derneği Romanya Temsilcisi Metin Ömer, Kırım Derneği Sungurlu Şubesi adına Enver Aydoğan, Kırım Derneği Toydemir Şubesi adına Selçuk Bozdemir, Kırım Derneği Yalova Subaşı Şubesi adına Canan Neşeli, Kırım Gelişim Vakfı Afyon Şubesi adına Ersel Onrat, Kırım Gelişim Vakfı Ankara Temsilciliği adına Begüm Mermeroğlu, Kırım Gelişim Vakfı Bursa Temsilcisi Haluk Yaşayanlar, Kırım Gelişim Vakfı İstanbul Başkanı Temsilcisi Işıl Gözleveli, Kırım Gelişim Vakfı Eskişehir Temsilcisi Abdullah Akkurt, Kırım Derneği Denetim Kurulu ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Kalkay, Polatlı Kırım Derneği Başkanı Ali Sait Temurer, Romanya, Dobruca, Kırım Göçmenleri Derneği adına Cezmi Karasu, Sakarya Kırım Derneği Başkanı Vefa Coşkun, Tüm Tatar Türkleri Sosyal Kültürel Dayanışma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Şükrü Öner, Yalova Kırım Türkleri Derneği Başkanı Ethem Sevin. Kırım Derneği Ballıkpınar Şubesi Başkanı Erdinç Baybörü‘nün mesajı okunurken, Voltan Altan da Kırım Derneği Ballıkpınar Şubesi adına konuştu. Çanakkale Kırım ve Romanya Tatarları Derneği Başkanı Erol Günaydın ile Kırım Derneği Norveç Temsilcisi İlkay Matur da katılım gösterdi.

Etkinlikte en son Genç Tatar grubundan Muhammed Yusuf Aydamak, platformun hazırladığı Kırım’daki Rus işgalinin 7’inci yıl bildirisini okudu.

Protestoyu Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları sayfası üzerinden veya buradaki bağlantıya tıklayarak seyredebilirsiniz.

Etkinlikte okunan Kırım Tatar Teşkilatları Platformu bildirisi şöyle:

KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI PLATFORMU’NDAN “KIRIM’IN İŞGALİNİN 7.YILI” HAKKINDA BİLDİRİ

Vatanımız Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından bir kez daha hukuk dışı işgalinin ardından 7 yıl geçti. Geçtiğimiz 7 yıl boyunca Kırım’da yaşayan kardeşlerimiz cani Stalin rejiminin mirasçıları tarafından yine zulüm ve baskıya uğratıldı. On binlerce Kırım Tatarı yine vatanlarından uzaklara düştü, onlarcası iğrenç Rus hapishanelerinde eziyet ve işkenceye maruz bırakılıyor. Rusya’nın bu barbarca işgaline direndikleri için onlarca kardeşimiz ya şehit edildi ya da kaçırıldı. Kaçırılan kardeşlerimizin akıbetleri meçhul. Saldırgan, sömürgeci, asimilasyoncu, adalet, hak, hukuk kavramlarından nasibini almamış Kremlin rejimi, Kırım’ı silahlandırarak on binlerce asker yığdı. Cennet vatanımız Rus ordusunun postalları altında kirletiliyor. İşgalciler, Kırım’ın doğasını ve kaynaklarını yok ediyor. Görünen o ki, bu ahlaksız ve vahşi işgal devam ettikçe sadece Kırım Tatarları değil yeryüzündeki cennet olan vatanımız Kırım da yok olma tehlikesi altında. Bizler, yani ataları ilk Rus işgalinden sonra yaşadıkları baskı, zulüm ve asimilasyon politikaları nedeniyle vatanlarını terk ederek Türkiye’ye göç etmek zorunda kalanların torunları olarak bu kanunsuz işgali tanımadığımızı daha ilk günden itibaren bütün dünyaya ilân ettik. İşgalin sona ermesi ve halkımızın millî, medenî, dinî geleceğini yaşatıp korumak için mücadele etmeye karar verdik. Bugün, Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları olarak sizlerin ve dünyanın önünde bir kez daha söylüyoruz ki; bu ahlaksız, hukuksuz işgali asla tanımadık ve tanımayacağız. Kırım Tatarlarının kendi vatanlarında, kendi millî-bölgesel Özerk Cumhuriyetinde, insan hakları, adalet, hukuk ve eşitlik ilkelerine bağlı olarak, dünyaya örnek olan millî mücadelelerini yine dünyaya örnek olacak kendi özerk devletleri ile taçlandırdığı bir gelecek için hep birlikte çalışacağız. Bütün dünyayı, insanlığı Kırım’daki iğrenç işgale son verdirmek üzere Rusya Federasyonuna baskı ve yaptırım uygulamaya çağırıyor ve bir kez daha haykırıyoruz ki: “Kırım’daki Rus işgalini tanımadık, tanımayacağız!” “Rusya, Kırım’dan Defol”


https://qha.com.tr/haberler/

Bu haber 518 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum