Kırım'da bulunan barajlarda su, kritik seviyeye düştü

Kırım'da bulunan barajlarda su, kritik seviyeye düştü
11 Ocak 2021 - 11:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki yönetimi, yağışlara rağmen yarımadadaki su durumunun iyileşmediğini kabul etti. İşgalci yetkililere göre, durumu ancak yoğun kar yağışı kurtarabilir.

Kırım’ın sözde Meteoroloji Merkezi Hidrolojik Tahminler Bölüm Başkanı Natalya Orhimenko, yarımadadaki tüm barajlardaki suyun “ölü hacim” seviyesine düştüğünü bildirdi. Rus basınına 8 Ocak 2021 tarihinde açıklamalarda bulunan Orhimenko, bazı barajlardaki doluluk oranının ise yüzde 4’e düştüğünü ifade etti. İşgalci yetkili, “Büyük eksikliğimiz var. Su barajları artık su barajlarına benzemiyor. Daha önce sular altında olan yerlerde, otlar ve çalılıklar büyümeye başladı. Hidrolik yapılar da tehlike altında. Tüm barajlardaki su, şu an ölü hacim seviyesinin altına düştü yani doluluk oranları yüzde 30’un altında. Bazı barajlarda ise su seviyesi yüzde 4’ün altına düştü.” diye anlattı.

Öte yandan Orhimenko, Kırım’daki su sorununu ancak yoğun kar yağışının kurtarabileceğini belirtti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

RUSYA, KIRIM’DAKİ ASKERİ ÜSLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YARIMADANIN SU KAYNAKLARINI SÖMÜRÜYOR!

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) İnsan Hakları Konseyi’nin temiz içme suyu ve sanitasyonu insan hakları olarak kabulünün yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yayımlamıştı.

Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’daki su kaynaklarını askeri amaçlarla sömürmesine dikkat çekilen açıklamada, “İşgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak ele geçirilen sanayi kuruluşlarının ve doğal kaynakların aşırı kullanımı, yarımadanın nüfusunun içme suyuna erişimini tehlikeye atmaktadır. Bunun dışında işgalci yetkililer yarımadadaki askeri-sanayi komplekslerinin, askeri tesislerinin ve işletmelerinin gelişimini hızlandırmak için giderek daha fazla su talep ediyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

Qırım Haber Ajansı


Bu haber 235 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum