Kırgızistan ve Tacikistan sınırında Rus okulu açılacak!

Kırgızistan ve Tacikistan sınırında Rus okulu açılacak!
28 Eylül 2021 - 13:47

Kırgızistan Cumhuriyeti’nin en güneyinde Tacikistan sınırında yer alan Batken şehrinde Rusya’nın okul yapacağı öğrenildi.

Rusya Federasyonu, Batken şehrinde, 1.200 kişilik Rus dilinde eğitim veren bir okul inşa edecek. Rus okulunun açılması konusunda Batken Belediye Başkanı İmamnazar Burkanov, Çet-Bulak mahallesinde 2 hektarlık arazi tahsis etti. Okul için ayrılan araziyi görmek için Rusya’dan özel uzman Yulbayev Radik Zinatoviç geldi. Batken Belediye Başkanı Imamnazar Burkanov ile görüşme sağlayan Zinatoviç, diğer yerli yönetim ve kurumların yetkilileriyle birlikte Rus okulunun temelinin atılması ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Görüşme kapsamında Zinatoviç, 2022’den itibaren Batken şehrindeki okullardan mezun olan öğrencileri, Başkurdistan Devlet Pedagoji Üniversitesi’ne bütçe bazında kabul etmeye ve uzmanlar yetiştirmeye hazır olduğunu söyledi.

KIRGIZ HALKI RUS OKULUNA TEPKİLİ

Rus okulunun kurulması ve Kırgız öğrencilerin aynı okulda eğitim görmesi hususunda yerli halk isyan etti. Okulun henüz inşası gerçekleşmese de yerli halk tarafından endişeyle karşılandı. Kırgız halkı çatışmaların sık sık yaşandığı bölgede, Rus okulunun kurulmasını tehlikeli olarak görüyor. Ayrıca ebeveynler, çocuklarını Rus okuluna göndermek istemiyor.

Kırım Haber Ajansı - QHA
Ozan Barış Erim
28 Eylül 2021, 13:13

Bu haber 864 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum