KERKÜK KATLİAIMI BİR İNSANLIK SUÇUDUR SOYKIRIMDIR - Nuri Gürgür

KERKÜK KATLİAIMI BİR İNSANLIK SUÇUDUR SOYKIRIMDIR - Nuri Gürgür
14 Temmuz 2020 - 12:46 - Güncelleme: 14 Temmuz 2020 - 12:51

KERKÜK KATLİAIMI BİR İNSANLIK SUÇUDUR SOYKIRIMDIR.

14 Temmuz 1959 Kerkük katliamının yıl dönümü Bu tarihte başlayan ve üç gün üç gece devam eden katliamda onlarca Türkmen vahşice katledildi yüzlercesi yaralandı ;Türkmenlerin evleri iş yerleri yağmalandı Şehitler arabaların arkasına bağlanarak sokaklarda sürüklendikten sonra direklere asıldılar, bazıları ters yönele arabaların arkasına bağlanıp parçalandı Kerkük sokaklar meydanları üç gün boyunca Türkmenlerin kanıyla kırmızıya boyandı Bu vahşete dayanamayıp çıldıran Türkmenler vardı

Bu katliamın ilk işaretleri 11 yıldır Rusya’da sürgünde olan Mustafa Barzani’nin 1958 Ekim ayında Irak’a dönmesiyle ortaya çıkmaya başlamıştı. 14 Temmuz 1958 ‘de yapılan darbeyle Irak’ta yönetime el koyan Abdülkerim Kasım Sovyetler Birliği ile sıcak ilişkiler kurmuştu , komünistlere güveniyor iş birliği yapıyordu Bunun sonucu Irak Komünist Partisi kısa zamanda “ halk komiteleri “ adıyla paramiliter örgütle kuracak derecede etkili hale gelmişti Barzani ise Moskova ile işbirliği yaparak özerk bir Kürdistan kurmayı amaçlıyordu. Irak Türkleri hem Barzaniciler hem de koministlerin nazarında yok edilmeleri gereken hedef konumundaydı.

Barzani 22 Ekim’de Kerkük askeri havaalanına inip Süleymaniye’ye giderken ve iki gün sonra dönerken, taraftarlarıyla beraber geçtiği kent merkezinde tam anlamıyla gövde gösterisi yaptı Konvoyunun geçişi sırasında Türkmenlere ağır hakaretler , iş yerlerine saldırılar yapıldı; çekip gitmelerini isteyen sloganlar atıldı Bu tahrikler sonucu gerginlik hızla tırmandı Aslında o sırada Kerkük’teki 2’nci Tümen Komutanı olan General Nazım Tabakçalı durumun vahametini ,Barzani ‘nin neyin peşinde olduğunu görüyorduBu durumu anlatan iki raporu Bağdat’ta A.Kasım’a göndererek acilen önlem alınmasını aksi halde vahim olaylar yapabileceğini , Tümenindeki Kürt subayların yerine Arap subayların tayininin gerekli olduğunu belirtmişti. Ancak Bağdat yönetimi bu ikazlara duyarsız kaldığı gibi tersini yaptı 1959 Mart ayında Tümen komutanını yerine Barzani’nin istediği sol eğilimli birini getirdi Türkmen aydınlarına kanaat önderlerine yönelik operasyon başlatıldı Yüzlerce Türkme aydın kent dışına sürüldü yahut hapse atıldı Türkmenlerin ev ve iş yerlerine girilerek silah araması yapıldı Türkmenlerin sillahlı bir direniş yapacak durumda olmadıklarını böylece anlamış oldular.

14 Temmuz darbesinin yıldönümü törenleri için Kerkük’te büyük hazırlık vardı. Türkmenler de törene geniş şekilde katılmaya hazırlanıyorlardı,.Ancak o günlerde ilginç bir gelişme oldu. Kent dışından çok sayıda Kürt grupları Kerkük’e gelmeye başladı . Oysa o zamana kadar Kerkük’te çok az Kürt vardı; nüfusun çoğunluğunu 9 asırdan beri olduğu gibi Türkmenler oluşturuyordu .

Törenler havanın nisbeten serilenlediği akşam saatlerinde başladı Yürüyüş konvoyunda özel kıyafetli Komünist Partisi militanlarıyla Kürt milisler ön sıralardaydılar Türkmenlerin oturduğu kahvahanenin önünden geçilirken aniden silahlarını çıkararak burayı taramaya başladılar . Kerkük bir anda Kürtlerin ve komünistlerin önceden planlı şekilde hazırladığı kanlı bir terörle karşı karşıya kaldı Sözde sokağa çıkma yasağı ilan edildi; ancak yasak sadece Türkmenlere uygulanıyordu Kent tam anlamıyla komünist ve Kürt grupların kontrolüne geçmişti Türkmenlerin evleri , iş yerleri basılıyor, çocuklarının gözleri önünde işkence yapılarak şehit ediliyorlar ; ununla da yetinmeyerek cesetleri araçların arkasına bağlayıp sürüklüyorlardı

Kentten dışarıya çıkmayı da yasaklamışlardı Ancak Yarbay Abdullah Abdurrahman çıkmayı başardı; Sür’atle Bağdat’a giderek ilgililere durumun vahametini anlatarak acilen müdahale gerektiğini anlattı Fakat Kasım yönetiminin gönderdiği askeri birlik iki gün sonra gelebildi Böylece kadim bir Türk kenti olan Kerkük 14 ,15 ve 16 Temmuz günlerinde insanlık tarihinde ender görünen korkunç bir katliamı , yağmalamayı , vahşeti yaşamış oldu.

Saldırganların öncelikli hedefi Türkmen liderleri ve aydınlarıydı Onları yok ederek Türkmenleri daha kolay ezeceklerini asimile edeceklerini hesaplıyorlardı Türkmenlerin büyük saygı duyduğu, bağlı olduğu Ata Hayrullah ile kardeşi Dr.İhsan Hayrullah ‘I insanlık dışı işkenceler yaparak şehit ettiler Memet Avcı Selahattin Avcı ve Kasım Nefçi gibi onlarca Türkmen aydına aynı vahşeti uyguladılar.

Dünya kamu oyu Kerkük’te neler yaşandığını uzun süre tam olarak öğrenemedi .Bağdat yönetimi olanları basit bir olay gibi yansıtmaya çalışıyordu Ama esas hazin olan Türkiye’nin yapılan katliama gereke tepkiyi göstermemesidir. Dışişlerimşz 25 Temmuz ‘da Bağdat yönetimine “endişelerini” iletebiliyor, onlar da mutat diplomatik cevabı vererek durumun kontrol altınd” olduğunu bildirerek meseleyi geçiştiriyordu.

Katliamdan kısa bir süre sonra okumak üzere Ankara’ya gelen rahmetli Nejdet Koçak başta olmak üzere olayları içinde yaşayanlar fotoğraflarla ,belgelerle Türk kamu oyunu aydınlatmaya başladılar.Tabloyu bütün boyutlarıyla öğrenince dehşete kapıldık . Tepkiler çoğalınca hükümet endişelendi ve ekim ayında bu konudaki haber ve resimlere yayın yasağı getirdi Sonuçta bu katliamı yaşayan Türkmenler ve onların acılarını paylaşan Türkiye’deki milliyetçiler acılarıyla baş başa kalmış oldular; bu vahşetin siyasi hesabı yapanlardan sorulamadı.

Nuri Gürgür

Bu haber 652 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum