KAZAKİSTAN'DAN BÖLGE ÜLKELERİNE KORONAVİRÜS YARDIMI

KAZAKİSTAN'DAN BÖLGE ÜLKELERİNE KORONAVİRÜS YARDIMI
21 Nisan 2020 - 18:20

Kazakistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Kırgızistan ve Tacikistan’a 6 milyon dolarlık insani yardımda bulundu.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ülkenin uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak küresel salgın nedeniyle zor durumda olan ortaklarına imkanları çerçevesinde gerekli insani yardım sağladığına işaret edildi. Ayrıca, söz konusu açıklamada, Kazakistan’ın şubat ayında Çin’e tıbbi koruyucu ekipman desteği sağlayan ilk ülkelerden olduğu da ifade edildi.

ORTA ASYA’DAKİ ÜLKELERE YARDIM

Ülkenin Kırgızistan ve Tacikistan’a toplam 10 bin ton un desteğinde bulunduğu ifade edilen açıklamada, “Bölge ülkelerin bu zor günlerde ihtiyacıyla beraber dostluk ve kardeşlik bağlarına da yönelik bu yardım, Tacik ve Kırgız yetkilileri tarafından takdirle karşılandı.” denildi. Açıklamada, insani yardım sağlamanın Kazakistan’ın dış politikasının önemli başlıklarından olduğuna dikkati çekilerek, son yıllarda Kazakistan’ın birçok ülkeye yardımlarda bulunduğu aktarıldı.

KAZAKİSTAN’DAKİ TÜRK FİRMALARI DA DEVREDE

Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk yatırımcıları YDA Grubu ve Nobel İlaç firmalarının ülkede üretilmeyen ilaç ve tıbbi malzemelerden oluşan yardım gönderdiği ifade edilen açıklamada, söz konusu firmaların kardeş ülkelerin karşılıklı yardımlarının güzel bir örneğini ortaya koyduğu kaydedildi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Bu haber 369 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum