İsrailin Kuzeyinde Taberiye Gölü Yakınlarında Bulunan Türk Hava Şehitliği

İsrailin Kuzeyinde Taberiye Gölü Yakınlarında Bulunan Türk Hava Şehitliği ve Taberiye Tren İstasyonu

İsrailin Kuzeyinde Taberiye Gölü Yakınlarında Bulunan Türk Hava Şehitliği
31 Ekim 2022 - 18:32
İsrailin Kuzeyinde Taberiye Gölü Yakınlarında Bulunan Türk Hava Şehitliği ve Taberiye Tren İstasyonu

Bir 1 kişi görseli olabilir
Bu şehitliğin tarihçesi 1914'e gidiyor ve önemi ise ilk Türk hava şehitliği olması. Enver Paşa tarafından, Balkan Savaşında Türk tarihinde ilk kez uçak kullanarak büyük yararlılık gösteren Yüzbaşı Fethi Bey ve Üsteğmen Sadık bey, İstanbul- İskenderiye arası uçuş emriyle görevlendirilirler. Pilot Fethi Beyin İTCnin liderleri Talat ve Cemal Paşaları da vip uçurmuşluğu vardı ve bu da yine Türk tarihinin ilk vip uçuşuydu.
Diğer yandan bu görevlendirmenin temel amacı hem Balkan savaşlarındaki yenilgiye rağmen ve Ortadoğuda karışıklık çıkarmaya çalışan güçlere karşı devletin gücünün gösterilmesiydi. İki pilot, İstanbul-Eskişehir-Afyonkarahisar-Konya-Tarsus-Halep-Humus-Beyrut-Şam rotasını takip ederek Şam'a başarıyla iniş yaptılar. İki kahraman savaş pilotunun uçağı maalesef 27 Şubat'ta Şam'dan Kudüs'e uçarken teknik nedenlerle Taberiye gölü yakınlarına düştü. Kahraman iki havacı Türk tarihinin ilk hava şehitleri olarak tarihe geçtiler. Pilotların naaşları Şam'a defnedildiler ve 1934 yılında da Fethi beyin memleketi olan Muğla'nın Meğri kasabasının adı Fethiye olarak değiştirildi.


Hicaz Demiryolu hattı üzerinde bulunan Tiberya istasyonu.

Bir ağaç ve açık hava görseli olabilir
Demiryolu rayları üzerinde Sultan Hamid'in raylara yazdırdığı Osmanlıca yazılar da bulunmakta. bu hattın çalışmalarına 1900 yılında Şam'da başlandı ve İstanbul'u Mekke ve Medine'ye oradan da Yemen'e bağlaması temel amaçtı. 1908'de İstanbul'dan Medine'ye ilk sefer yapıldı. Tahmini 4 milyon Osmanlı lirasına mal olmuştu. 1918 yılında hattın uzunlugu 1900 kmye varmıştı. 1.Dünya Savaşında maalesef demiryolu bölgedeki isyancılar tarafından ağır hasara uğratıldı. (Selim Öztürk'ten alınmıştır)

Bir açık hava ve şunu diyen bir yazı '"Sultan'ın Nimet Geçidi" Mü'minlerin Emiri Sultan Abdülhamid Han'ın bereketi (bolluğu)- güçlü ve (Allah tarafından) desteklenmiştir. Osmanlı Türkçesinden Yitzhak (ini) Abadi tarafından çevrilmiştir. "Rabet el-Ha' emek" demiryolunun çeş™itli yerlerinde, üzerlerinde Sultan Il. Abdülhamid'in lütfuyla demiryolu rayları bulundu. "Nimet şeritleri" hakkında birçok soru soruldu, bunlar Hicaz demiryolu inşaatının ilerleyişi ile ilgili bayram olaylarını işaret eden şeritler olabilir. Bu "Pass Bracha", Wadi El Hama'nın yakınında yer almaktadır.' görseli olabilir

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum