HÜRJET Uçağı "Göklerle Buluşmaya Az Kaldı"

HÜRJET Uçağı’nın Parça Üretimi Tamamlandı

01 Mayıs 2022 - 19:30

TRT HABER’e konuşan TUSAŞ Uçak Grubu Ürün Direktörü Nezaket Güneri Orbay, HÜRJET Projesi hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin ilk milli jet motorlu askeri uçağı HÜRJET’in parça üretiminin tamamlandığını belirten Orbay, ilk prototipinin montaj faaliyetlerinin ise yarısından fazlasının tamamlandığını açıkladı.

HÜRJET Projesi kapsamında, iki adet prototip uçabilir uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanıyor. TUSAŞ, bahsi geçen test uçaklarının üretim faaliyetlerine ise ‘fiilen’ başlamış durumda.TUSAŞ, HÜRJET Projesi kapsamında şu anda komponent seviyesi montaj faaliyetlerini sürdürüyor. 2022 yılı ortasına kadar Son Nihai Montaj (Final Assembly Line) geçmeyi planlayan TUSAŞ, yıl sonunda HÜRJET’i hangardan çıkartacak. HÜRJET’in, yer testlerinin ardından 18 Mart 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

HÜRJET AESA RADAR

Proje kapsamında geliştirilmesi planlanan HÜRJET Konfigürasyonları ise şu şekilde: Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde Karşıt Kuvvet (Red Flag) Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Gösteri Uçağı, Uçak Gemisi Uyumlu Uçak.

12.01.2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), HÜRJET için önemli bir karar verdi. SSİK, HÜRJET’in düşük yoğunluklu seri üretiminin başlamasını kararlaştırıldı. Böylelikle TUSAŞ öz kaynaklarıyla başlatılan HÜRJET Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı zırhına büründü.
Haberin devamı için kaynak: https://www.savunmasanayist.com/hurjet-ucaginin-parca-uretimi-tamamlandi/

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum