Haftanın kitaplarını yazarımız Saliha Sultan Karar gazetesinde derledi

Bu haftanın yeni çıkan kitaplarını KARAR Kültür Sanat editörü Saliha Sultan sizler için derledi.

Haftanın kitaplarını yazarımız Saliha Sultan Karar gazetesinde derledi
19 Aralık 2021 - 10:53

Edebiyatımızın güçlü kalemlerinden Cihan Aktaş’ın döneminin zorlu şartlarında yazma mücadelesi veren iki kadının yaşamını anlattığı ‘Şair ve Gecekuşu’ romanından VakıfBank Kültür Yayınları’nın ilk kez Türkçeye aktardığı Rus yazar Aleksandr Bestujev-Marlinski’nin ‘Molla Nur’ romanına haftanın öne çıkanlarını KARAR okurları için derledik.

YAZDIKLARI SANDIKLARDA TOZLANAN İKİ KADIN HİKÂYESİ

19kr2-cihan-aktas-kitap.jpg

552 Sayfa-38 TL

Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Cihan Aktaş yeni romanıyla okurlarının karşısında. Yazar, İz Yayıncılık etiketiyle yayınlanan ‘Şair ve Gece Kuşu’ romanının hikayesini 1900’lerde dönemin zorlu şartlarında kalem ve kağıtla ilişkilerini sürdürme mücadelesi veren iki kadın üzerinden kurguluyor. ‘İnsanlar yanlış anlar’ diyerek vefatından iki yıl önce, 1914’te divanını yakan Atkaracalarlı şair Cevriye Banu ve benzer bir endişe yüzünden 1930’ların başlarında Erzincan’ın bir köyünde canla başla sürdürdüğü köy eğitmenliğini bırakmak zorunda kalan İstanbul doğumlu Nimet Gecekuşu’nun hayatlarından (Yıldırım) esinlenen yazar, çok da uzağımızda olmayan bir zaman dilimini taşıyor satırlarına. Dört yıllık bir kazı çalışmasının ürünü olan roman, aynı zamanda kadınların yüzyıllar boyunca sandıklara terk ettikleri metinlerin kültürdeki boşluğu üzerine düşündürüyor okurlarını.

*

BU DİYALOGLAR YAŞAMAYI DAYANILABİLİR HALE GETİREBİLİR

19kr2-yasamak-imkan-vs.jpg

80 Sayfa-10 TL

KARAR yazarı Osman Çakmakçı’nın ‘Yaşamanın İmkansızlığı Üzerine Bir Diyalog’ kitabı İş Bankası Yayınları’ndan çıktı. Daha önce ‘Konuşmanın İmkansızlığı Üzerine Bir Diyalog’ kitabını okura sunan yazar, yeni kitabında bu kez yaşamanın imkansızlığı üzerine iki kişi arasında sürüp giden uzun bir iç konuşmaya imza atıyor. Konuyu psikolojik ve felsefi boyutlarıyla ele alan yazar kendisini varoluşun merkezinde gören insana, tüm varlıkları olduğu gibi kabul edebilme düşüncesinin kapısını aralıyor.

*

‘ESKİ USUL’ ŞİİRDEN İZLER TAŞIYAN MISRALAR

19kr2-melanet-siirleri.jpeg

88 Sayfa-15 TL

Şair Cevat Ok’un yeni kitabı ‘Melanet Şiirleri’ Klaros Yayınları tarafından yayınlandı. Kitabın arka kapak yazısını kaleme alan şair Osman Çakmakçı, şairin son kitabını şu ifadelerle tanıtıyor okurlara: “Eski usul bir şiir yazıyor Cevat Ok. Hatta onun şiirlerinde incelikli buluşlara dayanması, sadeliği, kıssadan hisse çıkarmaya çağırması ve çarpıcı bitirişiyle Garip şiirinin izlerini buluyorum. Ama şunu kesinlikle söyleyebilirim: Kadim bir şiirdir bu ve onda yaşanmamış hiçbir imge ya da dize, hayatıyla sınanmamış bir sözcük bulamazsınız. Bu anlamda şiiri hayatı, hayatı da şiiridir. Birbirinden ayrılamaz.”
*

‘NERDE KUYU BULSAM İÇİNDEN GÖĞE BAKTIM’

19kr2-zeynep-kitap-1.jpeg19kr2-zeynep-kitap-2.jpeg

ORDA MERHAMET VARMIŞ: 64 Sayfa-15 TL

İkrar: 80 Sayfa-15 TL

2000 kuşağının öne çıkan şairlerinden Zeynep Arkan’ın ‘Orada Merhamet Varmış’ ve ‘İkrar’ kitapları Dergah Yayınları etiketiyle şiirseverlerin karşısında. Kitapta, şairin kırılganlıklarını, öfkesini ve hayatın sert gerçekleri karşısında tutunma çabasını, yani düpedüz iç dünyasını yansıtan şiir toplamı yer alıyor. Şair, ‘İkar’da yer alan bir şiirinde şöyle sesleniyor okuruna: “Evet, tamam kırmadan bir dümeni

çark ettim de kırıldı dişliler.

Nerde kuyu bulsam içinden göğe baktım

imgelerden kûl

totemlerden kil

günlerden gel çıkardım

geciktin.”

*

200 Sayfa-32 TL

AŞK, İTİBAR VE ÖZGÜRLÜĞÜN PEŞİNDE: MOLLA NUR

19kr2-molla-nur.jpeg

VakıfBank Kültür Yayınları, 19’uncu yüzyılda sürgün olarak gönderildiği Kafkaslar’da, Kafkas halkının kültürünü yakından inceleme fırsatı bulan Aleksandr Bestujev-Marlinski’nin ‘Molla Nur’ adlı romanını ilk kez Türkçeye aktardı. Rus edebiyatında romantik akımın temsilcilerinden Marlinski’nin eseri Nebi Mehdiyev’in çevirisiyle okurlarla buluştu. Kafkas halklarının geleneklerini, yaşam biçimlerini, etnik ve toplumsal aidiyetlerini anlatan yazarın en önemli eserlerinden biri olan ‘Molla Nur’, gerçek bir olaydan esinlenen hikayesiyle edebiyatseverlere Azerbaycan folklorunu da daha yakından inceleme fırsatı veriyor. Dağıstan’da küçük bir grubun susuzluğa çare aramak için Şahdağ’a yaptıkları zorlu tırmanışla başlayan kitap, yüksek dağların yamaçlarında Molla Nur himayesindeki eşkıyaların pusularına uzanan bir yolculuğun ödülünün herkes için başka bir anlam taşımasını ele alıyor. Feodal sistemin adaletsizliğine, zengin beylerin zulmüne ve kendisine molla diyerek insanlar üzerinde iktidar kurmaya çalışan yalancılara karşı direnen eşkıya lideri Molla Nur’u anlatan roman, 1800’lerde Dağıstan bölgesindeki politik yapılanmayı, toplumun ahlaki ve manevi değerlerini de gözler önüne seriyor.
Kaynak:https://www.karar.com/kultur-sanat-haberleri/yasamanin-imkansizligi-uzerine-bir-diyalog-1643792


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum