FLAŞ HABER

Güzel yazmak isteyenlere rehber

Güzel yazmak isteyenlere rehber
17 Kasım 2021 - 12:16

Güzel yazmak isteyenlere rehber

Gazeteci yazar edebiyatçı Mehmet Nuri Yardım, İstanbul ve civar illerde 14 yıl boyunca çeşitli, vakıf, dernek ve kültür kurumlarında devam eden "Yazı, Editörlük ve Medya Kursu"nda işlenen yaklaşık 50 türün ders notları, genişletilerek "Yazı Masası" adıyla kitaplaştırdı. 40 yıllık birikimini bu çalışmasıyla paylaşan Mehmet Nuri Yardım'ın kitabı Edebiyat Fakülteleri'nde okuyanlarla okullarımızdaki "Medya Okur-Yazarlığı" derslerini seçen öğrencilerin, bilhassa okumayı ve yazmayı sevenlerin faydalanacağı bir kaynak eser. Kitapta; yayınevi, gazete, dergi, televizyon, radyo ve internet editörlerinin yetkileri, sorumluluk alanları ve çalışma tarzları hakkındaki bilgiler kapsamlı biçimde yer alıyor. "Yazı Masası"nda yer verilen konu başlıklarından bazıları şöyle:

*Şiir, deneme, hikâye, roman… Bunlarla birlikte edebiyatın diğer türlerini kaleme alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi ölçüler esas alınmalı? Hangi usta yazar ve şairler okunmalıdır?

*Araştırma yapılırken, inceleme yazılırken, biyografi hazırlanırken başvuracağımız kaynakları nerede bulabiliriz? Kalıcı ilmî çalışmalar nasıl ve kimlerle yapılır?

*Haber ve köşe yazısı yazarken, röportaj yapılırken göz ardı etmeyeceğimiz hususlar nelerdir? İyi bir gazetecinin ihmal etmemesi gereken temel özellikler nelerdir?

*Sinema ve tiyatronun edebiyatla ilgisi var mıdır? Senaryo ve oyun metinlerinin hikâye ve romanlardan farkı nedir? Beyazperdede gösterilen, ekranlara yansıtılan filmlerin hikâyesi…

*Editörlük nedir, nasıl yürütülür?

Akıl Fikir Yayınları Tel:(0212) 514 77 77

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum