Fatih Kulesi, Aslına Uygun Olarak Yeniden Restore Edilecek

1445 yılında II. Murat tarafından yaptırılan ve dönemin en büyük eseri olan Saray-ı Amire’den geriye kalan tek yapı olan Fatih Kulesi’nin bulunduğu alanda çalışmalara kısa zamanda başlanacak.

Fatih Kulesi, Aslına Uygun Olarak Yeniden Restore Edilecek
15 Ekim 2020 - 11:25

Fatih Parkı’nın bulunduğu 52 dönümlük alanda kurulmuş Saray-ı Amire’den geriye kalan tek yapı olan Fatih Kulesi yeniden hizmete girecek.
Valilik,  Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Ķoordinasyon Başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kızılay işbirliği ile hayata geçirileceği, projenin 1 etabının Fatih Kulesi’nin restorasyonu ve çevre düzenlenmesini kapsadığı, 2. etabında ise Fatih Kulesi etrafında yapılan müze ve bağlı tesisleri kapsadığı bilgisi verildi.
Saray-ı Amire
Bugünkü Fatih Parkı ve Kızılay binasının bulunduğu alanda yer alan saray, Sultan II. Murat tarafından inşa ettirilmiş, Fatih Sultan Mehmet tarafından genişlettirilmiştir.
 
Vakfiyesinde Hicri 849'da (M. 1403) yapıldığı belirtilse de II. Murat tarafından 1445'te yapıldığı kesinleşen Saray-ı Amire hakkında Evliya Çelebi ve Katip Çelebi Seyahatnamelerinde bilgi verilmektedir. Ayrıca III. Mehmet döneminin ünlü nakkaşı Hasan Paşa'nın Topkapı Sarayı Müzesi'nde A. 3592 envanter numarası ile kayıtlı ''Şemailname-i Al-i Osman'' adlı eserinde Saray-ı Amire'nin bir minyatürü bulunmaktadır.
 
Sultan III. Mehmet'ten sonra şehzadelerin İstanbul dışında eğitimi yasaklanınca Manisa Sarayı kaderine terk edilmiş ve 18. yüzyıla kadar küçük onarımlarla ayakta tutulmaya çalışılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında sarayın ahşap kısımları tamamen yanmıştır. Günümüze ulaşan kare planlı kısmı taş ve tuğladan yapılmış bir kulenin üstü sıvanıp üç katlı bir apartman haline getirilmiştir. 


Bu haber 991 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum