Esfender Hoca'dan demokrasi dersi

Esfender Hoca'dan demokrasi dersi
19 Ocak 2021 - 17:03

Esfender Hoca'dan demokrasi dersi

Deneyimli siyasetçi ve duayen ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz, "Demokrasi ve Kalkınmada Zor Geçit" adlı yeni kitabında ülke gerçeklerini mercek altına alırken temel prensiplerin altını da çizip istikamet gösteriyor. Eserinde, demokrasi ve kalkınmanın olmazsa olmazlarını net biçimde ortaya koyan Prof. Dr. Esfender Korkmaz, temel tespitlerini şöyle özetliyor:

"Demokrasiyi de kalkınmayı da belirleyen temel kavramlar içinde, hukukun üstünüğü ve eğitim önemli yer tutar. Katılımcı demokrasi ve hukukun üstünlüğü, aynı zamanda medenileşmenin bir göstergesi olmakla birlikte, ekonomik kalkınmanın da temel altyapısıdır.

Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, halkın refahı için GSYH'da büyüme tek başına yeterli olmaz. Ayrıca hukuk ve demokrasi değerlerini de kapsayan ülke kalkınması sağlanmalıdır. Söz gelimi, petrol üreten bazı Arap ülkelerinde olduğu gibi, gelir artışı yüksek ve fakat yaşam kalitesi düşük, katlımcı demokrasiye sahip olmayan bir toplum gelişmesini tamamlamış bir toplum değildir. Son yıllarda dünyada artan despot yönetimler, ister seçimle isterse darbe ile gelsin, ya da bir Emir veya bir kral olsun, başta kalabilmek için devlet imkânlarını kullandırmak ve dağıtmak, popülizm yapmak zorundadır. Popülizmde kaynaklar etkinlik kriterlerine göre değil, siyasi hedeflere göre dağıtıldığı için büyümede sağlanamaz. Despotik rejimlerde eğitim de diktatörün ideolojik çizgisinde olur. Eğitimsiz kalkınma sağlanamaz.

Tarihi gerçekler bize, demokrasi, insan hakları ve siyasi özgürlüklerin gasp edildiği toplumlarda, toplumsal tepkilerin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

Medyanın tamamıyla çöktüğü bir konjonktürde, kitabımın demokrasi ve kalkınmamız için, bir çoban ateşi anlamı taşıyacağına inanıyor; tarafsız ve objektif olmasına çalıştığım düşüncelerimin insanlık için demokrasi ve kalkınma bilincini bir adım ileri taşmasını umuyorum."

Asya Şafak Yayınları Tel:(0212) 513 79 00

Kaynak Yeniçağ: Türk vatanı üzerinde sahnelenmiş oyunlar

Bu haber 565 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum