"Ermenistan, provokasyon saldırılarını Rusya'nın desteğiyle yapıyor"

Ermenistan’ın, Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Tovuz’a gerçekleştirdiği provokatif saldırısı sonucu çıkan çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan 4 asker şehit oldu. Bölgede Rusya’nın ve Kolektif Tehlikesizlik Anlaşma Teşkilatı (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü KGAÖ) üyesi ülkelerin desteğini alarak provokatif tutum sergileyen Ermenistan, zaman zaman ateşkesi bozuyor ve bunu da planlı bir şekilde yapmaya devam ediyor. Karabağ Savaşı emektarı, eski Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı

"Ermenistan, provokasyon saldırılarını Rusya'nın desteğiyle yapıyor"
14 Temmuz 2020 - 14:06 - Güncelleme: 14 Temmuz 2020 - 14:11

İlham İsmayil, ilk olarak sınırda baş gösteren hadiselerin Rusya’nın kışkırtması ile mümkün ve olağan olduğunu ancak Ayasofya kararı ile bir ilgisi olmadığını düşündüğünü kaydetti.

ERMENİSTAN, DÜNYA KAMUOYUNA AZERBAYCAN ALEYHİNDE NELER YANSITIYOR?

İlham İsmayil, “Ermenistan her zaman Dağlık Karabağ’daki durumu ve Karabağ’a ait olmayan sınırlarda gerçekleştirdiği hadiseler ile Azerbaycan’ın aleyhinde görüntü yaymak için bu tahribatları yapıyor. Ermenistan’ın asıl amacı buradaki olumsuz olayların sorumluluklarını Azerbaycan’a yıkmak. Ermenistan Azerbaycan’ı, dünyaya zaman zaman ‘hücum yapıyor, mesuliyetinde olmayan bir yere müdahale ediyor, Ermenistan’a saldırıyor’ şeklinde göstermek amacıyla, belli aralıklarla bu provokasyonları, tahribatları tekrarlıyor.” diyerek Ermenistan’ın provokasyon amaçlarını özetledi.

RUSYA’NIN ERMENİSTAN’I KIŞKIRTMA AMACI NE?

İlham İsmayil sözlerine şöyle devam etti:

“Ermenistan, son 1 yıldır Karabağ devlet sınırlarına ait olmayan, Gürcistan’a yakın Tovuz gibi bölgelerde bu hamleleri deniyor. Azerbaycan’ı dünyaya tecavüzkar ve saldırgan göstermek istiyor. Rusya’nın kışkırtması burada muhakkak ki var. Neden var? Rusya, Ermenistan’ın sınırlarını kontrol ediyor ama Ermenistan-Azerbaycan ile sınırlarını kontrol edemiyor. Rusya’nın Karabağ olmadan bu sınırlara kendi silahlı güçlerini gelip yerleştirmesi mümkün değil. Bu amacını gerçekleştirmek için şüphesiz Rusya’nın kışkırtması da sürüyor.”

Emekli Yarbay İsmayil, “Sovyet ordusunun Azerbaycan’dan çıkmasıyla bu bölgede işgalini sürdüremeyen Rusya’nın buradaki asıl amacı, sınırlara kendi silahlı güvenlik güçlerini yerleştirmektir. Bu amaçlarla en sonki Tovuz bölgesindeki gibi devlet sınırı dışında bu tahrikler özellikle destekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ERMENİSTAN, KGAÖ’YE GÜVENİYOR

Ermenistan’ın bu tahribat ve provokasyonlarını Rusya’nın iznini ve kışkırtmalarını beklemeden de ara ara yapabildiğini açıklayan İsmayil, “Bunu da yine aralarında Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan’ın bulunduğu Kolektif Tehlikesizlik Anlaşma Teşkilatı (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü KGAÖ) var, ona güvenerek yapıyor.” dedi.

ERMENİSTAN, AZERBAYCAN’I DÜNYAYA İSTEDİĞİ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOR

İsmayil, bu birliğin bu ortaklığı olan ülkelerden herhangi birinin saldırısında ona yardımda bulunduğunu, Ermenistan’ın da Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ devlet sınırında kasıtlı olarak bu saldırıları yaptığını, aynı zamanda bu birliği arkasına alarak dünyaya Azerbaycan’ı istediği gibi göstermek istediğini ifade etti.

AZERBAYCAN BÖLGEDE SAKİNLİĞİNİ KORUYOR, ERMENİSTAN PROVOKASYONLARINI YİNELİYOR!

İsmayil, Azerbaycan’ın Rusya ve Ermenistan ile ortaklığı olan bu ülkelere karşı bu bölgede sakinliğini korumaya çalıştığını, sakinlik korundukça Ermenistan’ın bu saldırılarını yinelediğini belirtti.

TOVUZ BÖLGESİNDE GÜVENLİK HAKİMİYETİ

İsmayil, 12 Temmuz itibarıyla çatışmaların yaşandığı Tovuz bölgesine dair şu bilgileri aktardı:

“Tovuz bölgesi Azerbaycan’ın batı bölgesi sayılır. Sınır olarak Gürcistan’a daha yakın bir bölgedir. Ermenistan’la 24 kilometreye yakın çok uzun bir sınırı bulunmaktadır. Azerbaycan tarafından Tovuz bölgesinde durum kontrol altına alındı ve normale döndürüldü. Son Ermeni saldırısının gerçekleştiği 12 Temmuz 2020 gecesi buradaki çatışmalar sürdü. Bu çatışmalar sonucu bir üsteğmenin daha şehit olmasıyla Azerbaycan’ın şehit sayısı 4’e yükseldi.Doğruluğu kesin olmamakla birlikte Ermenistan tarafından sadece yaralıların olduğu bilgisi aktarıldı.

Düşmanın bu bölgede provakosyonun karşısında durmanın yegane bir yolu varsa o da; her şeyi Karabağ cephesine geçirmektir. Çünkü bizim topraklarımızdır, biz bu toprakları işgalden azat ederken ne Rusya’nın ne de başka bir üçüncü kuvvetin gelmesi mümkün değil. Bu topraklar bizim ulusal hukuk olarak hakimiyet haklarımız içerisindedir.”

İsmayil, bu bölgelerde profesyonel askeri birliklerin bulunmasıyla bölgenin güvenlik kontrolünün hakimiyet altına alındığını kaydetti.

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ

İsmayil, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 13 Temmuz sabahı Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği ile her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu vurguladığı açıklamasından duyulan memnuniyeti ifade etti.

Bu haber 669 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum